Stejný obal, různá kvalita. Zakročte, vyzývá Sobotka Evropskou komisi | E15.cz

Stejný obal, různá kvalita. Zakročte, vyzývá Sobotka Evropskou komisi

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Český premiér Bohuslav Sobotka chce, aby státy takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, při dnešním jednání v Budapešti vyzvaly Evropskou komisi k řešení různé kvality stejně označených potravin. Rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají ve stejném obalu, prokázala studie zadaná českým ministerstvem zemědělství.

"Chci seznámit naše partnery ve visegrádské skupině s výsledky posledních testů, které iniciovalo naše ministerstvo zemědělství. Byl bych rád, kdybychom dosáhli apelu na Evropskou komisi, aby se hledalo řešení na evropské úrovni," řekl Sobotka novinářům v úterý před odletem do Maďarska.

Dodal, že výsledkem dnešní schůzky Visegrádu by mělo být společné prohlášení předsedů vlád vyzývající Komisi k řešení problému.

Dalším tématem jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, předsedou slovenské vlády Robertem Ficem a polskou premiérkou Beatou Szydlovou bude podle Sobotky posílení průmyslové spolupráce visegrádské skupiny. Sobotka se domnívá, že středoevropské státy by mohly postupovat společně například v oblasti digitalizace a exportu. Řeč bude také o tématu, které se na jednáních čtveřice zemí objevuje opakovaně, tedy o migraci.

Premiéři V4 se dnes v Budapešti podruhé v rámci maďarského předsednictví setkají s partnerem ze třetí země. Na začátku července jednali s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, hostem dnešního summitu bude izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Sobotka očekává, že Netanjahu poskytne informace o bezpečnostní situaci na Blízkém východě.

Předseda české vlády povede s Netanjahuem také bilaterální jednání. To se bude týkat česko-izraelské spolupráce na poli kybernetické bezpečnosti a vědy, obranných zakázek a také zdravotnictví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video