Stíhaný šéf Vojenské zdravotní pojišťovny za ni nemůže jednat, uvedlo ministerstvo práce

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: čtk

Ředitele VoZP Karla Šteina stíhá protikorupční policie.
2
Fotogalerie

Ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Karel Štein není podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) oprávněný za ni jednat. Jeho rozhodnutí z poslední doby včetně vyhlášení dnešních doplňovacích voleb do správní rady jsou neplatná. Zřizovatelem pojišťovny je právě ministerstvo. Volby už dříve zpochybnil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Správní rada Šteina na konci září odvolala, ministerstvo zdravotnictví tento krok ale právně zpochybnilo a Štein ve funkci zůstal. Šteina policie stíhá kvůli nehospodárnému nakládání s penězi.

MPSV se domnívá, že lidé, kteří dnes jednají za pojišťovnu, se neřídí rozhodnutím zářijového jednání správní rady, na kterém byl Štein odvolán, ani výzvou dozorčí rady z minulého týdne, která k respektování kroků správní rady vyzvala.

"V právním státě je mého názoru zcela nemyslitelné, aby se vedení jakékoliv společnosti svévolně rozhodlo, že jeho odvolání je neplatné a bez dalšího odmítlo se tomu rozhodnutí podřídit," uvedl ředitel odboru MPSV Jiří Károly. Károly soudí, že Štein nyní může "své trestní stíhání nepřípustně ovlivňovat ve svůj prospěch".

Podle něj nelze zpochybňovat odvolání Šteina kvůli tomu, že se jednání správní rady zúčastnili dva členové, jejichž členství je sporné. V jejich případě soud v říjnu vydal předběžné opatření, podle kterého se nesmí účastnit jednání rady. Podle Károlyho ale předběžné opatření nepředjímá výsledek sporu o to, zda jsou právoplatnými členy.

"A dále toto předběžné opatření směřuje do budoucnosti, a tedy se vůbec nedotýká platnosti předchozích úkonů, včetně jednání správní rady dne 23. 9. 2016," doplnil Károly.

Pojišťovna se nechce vyjadřovat

Mluvčí pojišťovny Richard Medek napsal, že vedení pojišťovny se nyní nebude vyjadřovat k dění v samosprávných orgánech. "Svůj postoj k probíhajícím nejasnostem vyplývajícím z neoprávněného odvolání předsedkyně správní rady a generálního ředitele již dříve opakovaně deklarovalo. Je podloženo nezpochybnitelnými právními autoritami, stejně tak jako postojem ministerstva zdravotnictví a rozhodnutími soudu," uvedl Medek.

Podle ministerstva práce je pojišťovna v těžké personální krizi, protože za ni jedná Štein, který k tomu není podle MPSV oprávněn. "Veškeré jeho úkony z poslední doby, včetně povolání náhradníků do orgánů pojišťovny a vyhlášení doplňovacích voleb, jsou tak od počátku neplatné," uvedlo ministerstvo. Odpovědnost za tento stav podle MPSV nesou především lidé, kteří popírají platnost odvolání Šteina.