Středočeský hejtman Řihák rezignoval, zřejmě ho nahradí jeho náměstek | e15.cz

Středočeský hejtman Řihák rezignoval, zřejmě ho nahradí jeho náměstek

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák
Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) na jednání krajského zastupitelstva rezignoval na funkci. Vyhověl tak výzvě svých spolustraníků. Mandát krajského zastupitele si ponechá. Pravděpodobně jej nahradí jeho náměstek a šéf krajské ČSSD Miloš Petera, ten však bude čekat na rozhodnutí krajského výkonného výboru v této věci.

Řihák uvedl, že chce udělat to, co je lepší pro sociální demokracii. „Když se fotbalový tým rozhodne vyměnit kapitána, kapitán by podle něj měl udělat vše pro to, aby se hra ještě zlepšila,“ dodal.

Hejtman Řihák ztratil podporu krajských sociálních demokratů, v minulém týdnu mu měli vyjádřit nedůvěru všichni krajští radní z jeho strany, kteří se s ním minulý čtvrtek sešli. „Schůzka skutečně proběhla a pan hejtman uslyšel, že bychom chtěli na jeho postu změnu. Jsme přesvědčeni, že takový krok napomůže dalšímu rozvoji Středočeského kraje,“ řekl tehdy náměstek hejtmana Jiří Peřina.

Nový hejtman už v pátek?

Podle Petery by se pondělní zastupitelstvo mohlo přerušit a pokračovat v pátek, kdy bude nový hejtman zvolen. Pokud by se Petera stal hejtmanem, bude rezignovat na poslanecký mandát, a to k 31. srpnu. „Mám ještě v Poslanecké sněmovně nějaké povinnosti, které musím udělat,“ dodal.

Středočeskou ČSSD v minulosti zmítaly různé spory, organizaci rozdělila například volba zástupce krajské organizace v celostátním předsednictvu sociální demokracie. Spory ožily i kvůli loňským povodním, kdy někteří radní navrhovali, aby šlo více peněz na likvidaci povodňových škod. Hejtman to tehdy kritizoval, protože údajně jednali za jeho zády.

Vizitka Miloše Petery
Datum a místo narození: 14. března 1958, Hradec Králové
Vzdělání: vystudoval tepelnou techniku na fakultě technologie paliv a vody Vysoké školy chemicko-technologické v Praze
Současné funkce: náměstek hejtmana Středočeského kraje (od listopadu 2008, původně pro životní prostředí a zemědělství, nyní pro dopravu), starosta Nymburka (od listopadu 2010), předseda středočeské organizace ČSSD (od července 2012), poslanec (od října 2013)
Kariéra: po škole pracoval od roku 1983 v nymburském cukrovaru, začínal jako provozní technik, v roce 1997 z podniku odcházel z funkce výrobně-technického náměstka; poté se stal ředitelem a předsedou představenstva a.s. Vodovody a kanalizace Nymburk (firmu vede dodnes
Působení v politice: před rokem 1989 byl dva roky členem KSČ, po listopadu se angažoval v Zemědělské straně, později Liberálně sociální unii (LSU; v letech 1994-1996 byl jejím předsedou) a její nástupnické Českomoravské unii středu (ČMUS; byl krátce jejím místopředsedou); od roku 1998 kandidoval v komunálních volbách za ČSSD, do sociální demokracie vstoupil v roce 2001; členem nymburského zastupitelstva je od roku 1998, nejprve byl čtyři roky radním, poté osm let místostarostou a na podzim 2010 se stal starostou; od roku 2008 je středočeským krajským zastupitelem
Působil či působí i ve statutárních orgánech dalších firem, ovládaných městem Nymburk nebo Středočeským krajem (mj. Nemocnice a sdružená zdravotnická zařízení Nymburk nebo kolínská a mladoboleslavská nemocnice). Angažoval se také ve vedení krajské hospodářské komory, nymburských zahrádkářů či sportovního klubu Polaban Nymburk.
Letos v květnu novinářům řekl, že na podzim se už nebude ucházet o funkci starosty Nymburka. Byl ale rozhodnutý nechat si křeslo náměstka hejtmana a zůstat zároveň poslancem, ačkoli v sociální demokracii v poslední době sílí tlaky proti takovému kumulování funkcí. Petera chtěl být alespoň jen neuvolněným náměstkem hejtmana.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery