Střet zájmů na ministerstvu zdravotnictví? Poradci ministra radí i firmám z oboru | E15.cz

Střet zájmů na ministerstvu zdravotnictví? Poradci ministra radí i firmám z oboru

Adéla Čabanová

Anonym píše poslancům stížnost na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Jeho poradci jsou prý ve střetu zájmů, protože pracují pro farmaceutické firmy a výrobce zdravotnických prostředků.

„Jsme velmi znepokojeni situací, která se děje na ministerstvu zdravotnictví po nástupu pana ministra Adama Vojtěcha,“ píší v nepodepsaném dopise údajní zaměstnanci úřadu. „Nový ministr se obklopil nikým nevolenou skupinou osob - lobbistů, kteří jsou ve fatálním střetu zájmů,“uvádí.

Jedním z kritizovaných poradců je Filip Vrubel, analytik a bývalý úředník na ministerstvu a Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Ten působil, než odešel za Vojtěchem na ministerstvo, jako odborník na právo ve zdravotnictví v Deloitte Legal. "Ptáme se, jak je možné, že se jedním z nejbližších spolupracovníků a šéfporadcem v jedné osobě stal Filip Vrubel pracující v komerční sféře, a to konkrétně prostřednictvím společnosti Deloitte výhradně pro zahraniční farmaceutické firmy," píše se v anonymu.

Dalším poradcem, který má být ve střetu zájmů, je právník Jakub Král, autor monografie Farmaceutické právo a komentáře k zákonu o zdravotnických prostředcích. Také on dříve pracoval na ministerstvu zdravotnictví a lékovém ústavu. Přednáší na Ústavu práva a právní vědy. Podle autorů dopisu je ve střetu zájmů, protože ve své poradenské společnosti Porta Medical pracuje i pro zahraniční výrobce zdravotnických prostředků

Ministr Vojtěch hájil v pondělí své poradce na serveru Seznam zprávy. „Pokud mi někdo má radit v oblasti zdravotnických prostředků, což je určitá specifická oblast a expertiza, je jasné, že se věnuje i nějaké jiné aktivitě v oblasti, kde mi radí,“ řekl.

Jak doplnila mluvčí ministra Gabriela Štěpanyová, v minulosti nebyla jména poradců ani zveřejňována. "Zásadně odmítáme nařčení, která jsou v tomto dopise uvedena. Poradci ministra jsou uznávaní odborníci, kteří na ministerstvo přináší své cenné informace a zkušenosti," uvedla Štěpanyová.

Praha vychází zdravotnictví draho. Zdravotní péče je v regionech výrazně odlišná

S podporou ministra přispěchaly šéfka odborové organizace ministerstva zdravotnictví Jitka Boušková a Lenka Wolajnyková. S obsahem anonymního dopisu nesouhlasí. "Velmi si vážíme proaktivního přístupu pana ministra, který se ihned po nástupu do funkce začal zajímat o potřeby zaměstnanců," napsaly odborářky.

Znění anonymního dopisu zveřejnila KSČM. Poslankyně KSČM Soňa Marková žádá od Vojtěcha vysvětlení, jinak se podle ní stane nedůvěryhodným.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud