Studenti z Vysočiny budou stavět novou Tatru pro tamní silničáře

Zdroj: TATRA TRUCKS a. s.

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto, které jim v úterý 17. července předala kopřivnická automobilka Tatra Trucks ve stavebních dílech.  Díly nutné k sestavení plně pohonného vozidla Tatra PHOENIX 4x4, dodala automobilka v krabicích. Jedná se o komponenty unikátního tatrováckého podvozku s centrální nosnou rourou, motor s převodovkou a kabinu. Podstatou akce, kterou dohodla automobilka s Krajem Vysočina a krajskými silničáři, je podpora technického vzdělávání.

Slavnostního předání se zúčastnili za Kraj Vysočina radní Jana Fialová, za Krajskou správu a údržbu silnic (KSÚSV) výrobní náměstek Julius Janeba, Tomáš Reitermann, jednatel společnosti Serviscentrum Vysočina, která je regionálním dealerem Tatry, a Radek Suk, manažér TATRA TRUCKS pro klíčové zákazníky.

Stavba Tatry z předaných dílů bude ročníkový projekt trvající od září 2018. Po sestavení vozidla studenty na pracovišti Krajské správy a údržby silnic Vysočina (KSÚSV) dojde k jeho přepravě do Kopřivnice, kde projde diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu. I této části projektu se budou studenti třetího ročníku oboru opravář zemědělských strojů v Třebíči pod vedením tatrováckých mistrů účastnit.

TATRA TRUCKS a. s.

„Tatry se už desítky let podílejí ve službách krajské správy silnic na zajištění bezpečnosti a průjezdnosti komunikací na Vysočině, a to i v těch nejtěžších podmínkách. Projekt Postav si svůj náklaďák je vynikající příspěvek připomenutí této tradice i k praktickému vzdělání našich studentů,“ uvedla za Kraj Vysočina radní Jana Fialová.

Projekt Postav si svůj náklaďák navazuje na předchozí projekty, kdy studenti sestavovali sportovní vozy nebo traktory v Kraji Vysočina. Právě traktory vznikly minulý rok na čtyřech vybraných školách technických a zemědělských oborů v regionu.

TATRA TRUCKS a. s.

„Tatrovky jsou unikátní auta, které nejsou dílem robotů, ale šikovných konstruktérů i montážních dělníků. V naší továrně, a to je dnes také výjimečné, se vyvíjí a vyrábí celé auto: podvozek, motor s převodovkou i kabina. Jsme rádi, že můžeme stoletou tradici českého průmyslu a jedné z prvních automobilek na světě, kopřivnické Tatry, sdílet s mladou generací na Vysočině,“ řekl k projektu Radek Suk, manažér pro klíčové zákazníky Tatry.

TATRA TRUCKS a. s.

Zbytek dílů potřebných pro sestavení Tatry bude dopraven v dalších dvou závozech během letních prázdnin. V září před vlastním zahájením stavění náklaďáku proběhne proškolení žáků a mistrů odborného výcviku přímo v Kopřivnické Tatře. Oficiální zahájení projektu a představení všech spolupracujících subjektů proběhne na Dni komunální techniky 14. září 2018 v prostorách Krajské správy a údržby silnic v Jihlavě.

Vůz Tatra PHOENIX 4x4 by měl být studenty kompletně sestavený během následujícího školního roku, tedy do léta 2019. Na závěr dostane vůz do používání Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina.

Krajské volby 2020: Vysočina >>>