Šumavský park se pokouší zbavit zámku ve Vimperku | E15.cz

Šumavský park se pokouší zbavit zámku ve Vimperku

Zámek Vimperk
Zámek Vimperk
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: StaraBlazkova - Wikimedia Commons

ČTK

Šumavský národní park se chce kvůli úsporám zbavit zhruba 20 objektů. Jedním z nich je i vimperský zámek, jehož využití park řeší už roky. Ubytovny, hájenky a další budovy park nejprve nabídne státním složkám, pokud o ně nebude zájem, šumavský park objekty prodá za odhadní cenu.

„Správa Národního parku Šumava je z minulých let obtěžkána řadou nemovitostí, které nemohou její zaměstnanci využívat pro svou práci nebo nemají vzhledem k zaměření celé organizace své opodstatnění a po provozní stránce správu parku nesmírně zatěžují. Opravy a údržba domů, které k naší činnosti vůbec nepotřebujeme, by nás jen v tomto roce vyšly na miliony korun,“ řekl ekonomický náměstek parku Jiří Kvapil.

Na seznamu nepotřebných nemovitostí jsou například ubytovny v Prášilech, Vimperku a Hartmanicích nebo hájenky v Jeleních Vrších, Českých Žlebech či Borových Ladách. Všechny tyto objekty jsou prý ve špatném stavu, a proto i nevyužívané. Náklady na rekonstrukce by podle mluvčího parku Pavla Pechouška činily miliony korun.

Park se už několik let zkouší zbavit také vimperského zámku, který v minulosti získal. „Nemyslíme si, že by o národní kulturní památku měla pečovat organizace, která se primárně stará o dohled nad dodržováním pravidel na ochranu přírody,“ uvedl Pechoušek. Dodal, že provoz zámku stojí park miliony korun. „Navíc objekt potřebuje v nejbližší době rekonstrukci. A cena takového projektu by se pohybovala ve stovkách milionů korun,“ řekl Pechoušek.

ŠUNAP už také nestojí například o budovu CHKO v Sušici. Podle jeho vedení nebyla plně využívána, jelikož v nedalekých Kašperských Horách stojí podobný objekt. „Měli jsme dvě poloprázdné budovy, proto jsme obě skupiny zaměstnanců sestěhovali na jedno místo. Provoz obou budov by pro správu byl dále ekonomicky neopodstatněný,“ řekl ředitel parku Jiří Mánek.

Podle Pechouška park zatím přesně nezná celkovou cenu objektů, kterých se chce zbavit, protože je podle zákona nejprve musí nabídnout jiným státním složkám. Mluvčí dodal, že o zámek ani další nabízené budovy není mezi jinými organizacemi velký zájem. „Takže pravděpodobně většina těchto objektů asi park bude muset prodat ve výběrovém řízení dalším zájemcům,“ řekl Pechoušek.

Zchudlý hvozd: na Šumavu tvrdě dopadnou změny v určení daní

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.