Švagr: Převoz nafty z Německa do Česka by měl stát méně než 60 milionů | E15.cz

Švagr: Převoz nafty z Německa do Česka by měl stát méně než 60 milionů

Sklad Viktoriagruppe v německém Kraillingu
Sklad Viktoriagruppe v německém Kraillingu
• 
ZDROJ: CTK/dpa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Převoz nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu do Česka by měl stát méně než 60 milionů korun. Novinářům to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Převoz zajistí státní distributor paliv Čepro. Se 60 miliony korun bez DPH počítala zakázka, kterou správa na převoz nafty už dříve vypsala. Podle Švagra půjde o dosud největší logistickou operaci správy.

Předpokládáme, že nafta bude převezena do skladů Čepra, kde máme k dispozici určitou kapacitu. Čepro nám bude zajišťovat také dopravu a naskladnění do České republiky,“ uvedl Švagr. Náklady spojené s opravou rozbité železniční vlečky v kraillingském areálu, která prozatím odvozu brání, zaplatí nový majitel skladu. Společnost Strabag už dříve vyčíslila opravu vlečky na 8,5 až deset milionů korun. Švagr dnes uvedl, že nafta bude odvezena výlučně po železnici. Česko má v Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun.

SSHR se dohodla na vrácení zásob nafty po mnohahodinovém jednání s insolvenčním správcem firmy a novým vlastníkem dnes nad ránem. Novým majitelem areálu v Kraillingu se stane německá firma Krailling Oils Development, která je majetkově propojená s firmou Fau z Přerova. Mluvčí SSHR Jakub Linka dnes ČTK řekl, že dohoda Česku zajišťuje, že nový majitel skladu by měl být schopen do dvou měsíců opravit rozbitou železniční vlečku, aby mohl být zahájen odvoz nafty. Švagr doplnil, že Česko se zavázalo, že následně naftu do šesti měsíců odveze. „Předpokládáme, že vyskladnění by mělo být ukončeno do konce března příštího roku,“ uvedl.

Podle webových stránek společnosti se daňový sklad firmy Fau nachází v areálu přerovské chemičky Precheza ze skupiny Agrofert Holding ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Volba kupujícího je záležitostí insolvenčního správce. My jsme do toho nevstupovali a nevstupujeme, protože nám to nepřísluší,“ řekl ČTK Švagr.

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. „Jde o věc, kterou insolvenční správce od začátku považuje za spornou. Bylo domluveno, že pokud správce do 18 měsíců od účinnosti podepsané smlouvy Českou republiku nezažaluje, má se za to, že nafta patří České republice,“ uvedl dnes dále Švagr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video