Své starosty si lidé zatím přímo nezvolí | E15.cz

Své starosty si lidé zatím přímo nezvolí

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zavedení přímé volby starostů vláda prozatím odožila. Ministerstvu vnitra tak odpadl úkol připravit paragrafové znění ústavní novely a dalších předpisů, které by přímou volbu starostů v některých obcích umožnily.

Věcný záměr zákona měl umožnit přímou volbu starostů v obcích, které nemají obecní radu. Tento model údajně neměl znamenat radikální změnu do současné koncepce fungování samosprávy, s jeho zavedením se počítalo již při komunálních volbách v roce 2014. „Ministerstvo vnitra s ohledem na předpokládanou věcnou i časovou náročnost legislativního procesu doporučilo vládě přehodnotit úkoly týkající se zavedení přímé volby starostů,“ uvedl mluvčí vnitra Břetislav Oliva.. Podle něho je nejprve nutné vyhodnotit zkušenosti z přímé volby prezidenta republiky a přijmout nový volební zákon. Teprve poté by měla být řešena otázka zavedení přímé volby starostů. Rada se v současnosti nevolí v obcích, kde má zastupitelstvo méně než 15 členů. Zákon ale umožňuje i nejmenším obcím určit si patnáctičlenné zastupitelstvo a pak zvolit radu. V obcích od 3000 do deseti tisíc obyvatel samo zastupitelstvo může určit, zda bude mít od 11 do 25 členů, takže rada teoreticky nemusí existovat i v některých větších obcích či dokonce městech. Z celkového počtu 6250 obcí v zemi jich do deseti tisíc obyvatel má skoro 6000. Počet obcí, kde by byl starosta volen přímo, ale stanoven nikdy nebyl.

O přímé volbě starostů se začalo vážněji hovořit již v roce 2010, kdy tehdejší kabinet nechal zpracovat analýzu s cílem vytvořit podmínky pro její zavedení.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video