Svědek z kauzy Rittig bude žalovat stát o 200 milionů korun | E15.cz

Svědek z kauzy Rittig bude žalovat stát o 200 milionů korun

Ivo Rittig
Ivo Rittig
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podnikatel Vladimír Sitta, jeden ze svědků v údajné korupční kauze Iva Rittiga a jízdenek pro pražský dopravní podnik, chce žalovat český stát o 200 milionů korun. Sitta žádá finanční kompenzaci za to, že kvůli postupu úřadů přišel o 43 procent akcií v papírně Neograph, která v údajném předražování jízdenek na pražskou MHD figurovala.

Sitta ve firmě Neograph, dnes přejmenované na Security Paper Mill, původně vlastnil poloviční podíl. Žalobkyně pražského městského státního zastupitelství Dagmar Máchová mu nejprve zakázala kvůli obvinění v jedné z linií spletité kauzy Neograph hlasovat na valné hromadě.

A než jiný úřad během čtyř měsíců donutil Máchovou hlasovací práva Sittovi vrátit, valná hromada se bez Sittova vlivu uskutečnila a majetkové podíly se na ní významně přeskupily v Sittův neprospěch. Shromáždění se přitom konalo jen dva týdny po rozhodnutí o zabavení Sittových akcií a zákazu hlasování.

Nynější statutární ředitel Michael Broda na ní nechal prohlasovat navýšení základního jmění. Pak skoupil nově vydané akcie, jež měly pokrýt údajné dřívější firemní dluhy, a hladce tak bez Sittovy hlasovací pravomoci firmu ovládl, píše server iHNed.cz.

Na Sittu zbylo zhruba sedm procent a postup žalobkyně, která sama během čtyř měsíců zvrátila své rozhodnutí, považuje za „faul“. „Vždyť by bývalo stačilo, kdyby mi zabavila akcie a nechala mě alespoň hlasovat. Pak bych nikdy nemohl o podíl přijít,“ řekl serveru Sitta. Žalobu na stát chce podat zejména proto, že za ztrátou majetku vidí chyby byrokratického aparátu - především justice.

Pražští kriminalisté Sittu i jeho syna Vladimíra už dva roky stíhají kvůli podezření, že z Neographu skrytě vyváděli peníze do jiných svých firem. Využívat k tomu měli faktury na poradenství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video