Ťok: Pokutovat řidiče podle příjmů je možné, ale komplikované | E15.cz

Ťok: Pokutovat řidiče podle příjmů je možné, ale komplikované

Dopravní policie
Dopravní policie
• 

ČTK

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) připustil možnost pokutovat řidiče za přestupky podle výše jejich příjmů, který chce zavést poslanec ČSSD Stanislav Huml. Sankční proces by to ale podle něj mohlo komplikovat. Uvedl to dnes ve Sněmovně při interpelacích, když obhajoval záměr svého úřadu zvýšit pokuty za nejzávažnější dopravní přestupky.

„Samozřejmě se tomu nebráním, nicméně je otázka, zda-li by se takovýmto případem celý proces ještě víc nezkomplikoval,“ uvedl ministr.

Záměr zvýšit pokuty za některé přestupky Ťok oznámil už loni na podzim. Dnes to zdůvodnil mimo jiné tím, že „jsou i typy řidičů, na které nic jiného než ta represe neplatí“. „My nejdeme směrem, že bychom chtěli plošně zvýšit pokuty. Nám jde o to, abychom ty nejzávažnější přestupky, kterém ohrožují lidský život, byli schopni trestat vyššími pokutami,“ uvedl.

Opakovaný přestupek = zabavení řidičáku

Opakované spáchání nejzávažnějších přestupků by podle ministra mělo být trestáno odebráním řidičského průkazu. Chystaná novela by naopak u bagatelních přestupků měla dát policii prostor k tomu, „aby byla mnohem více shovívavější“, podotkl Ťok. V případě dopravní nehody by pokuta mohla, ale nemusela být dvojnásobně vyšší, dodal ministr.

Noví řidiči by podle něj měli mít k dispozici nižší celkový počet bodů, který by jim bylo možné za spáchané přestupku odebrat - místo dvanácti by jich mohli mít jen šest či sedm, aby za spáchání jednoho závažného přestupky hned nepřišli o řidičský průkaz.

Ťok už loni oznámil, že například při vysokém překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo o 50 km/h mimo obec by se horní sazba pokuty ve správním řízení zvýšila z 10 tisíc na 25 tisíc korun. Bodový postih by v tomto případě stoupl z pěti na šest. Podobně by mělo být trestáno porušení zákazu vjíždění na železniční přejezd.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.