TOP 09 a Starostové půjdou společně do trojích voleb

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09

Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 Zdroj: Blesk

Farský
Petr Gazdík (vlevo) a Jan Farský (oba STAN)
3
Fotogalerie

V květnových volbách do Evropského parlamentu a také v krajských a senátních volbách v příštím roce budou společně kandidovat TOP 09 a STAN. Zástupce obou stran doplní menší formace – Strana zelených, Liberálně ekologická strana Martina Bursíka a některá regionální uskupení.

Lídrem eurokandidátky bude šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, dvojkou europoslanec STAN Stanislav Polčák. O dalších místech se ještě jedná.

„Tento týden doladíme detaily koaliční smlouvy. Bursíkovi liberálové budou mít na kandidátce do eurovoleb dva zástupce,“ řekla deníku E15 místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že o společném postupu v trojích volbách rozhodl výkonný výbor strany, který je jejím nejvyšším orgánem mezi sněmy.

Podle Pekarové Adamové není vyloučeno, že ve smlouvě, která má být představena za týden, bude zakotven i společný postup TOP 09 a STAN před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

Spolupráci potvrdil předseda poslanců STAN Jan Farský. „Devadesát devět procent smlouvy je dohodnuto, zbývající procento netvoří žádné rozvratné záležitosti,“ uvedl.

Někteří politici TOP 09 se nedávno kriticky vyjádřili k zapojení zelených. „Vzniká dvojkoalice TOP 09 a STAN, a to s podporujícími stranami, například Stranou zelených jako partnerem hnutí STAN. Chci zdůraznit, že zelení nejsou koaliční partner,“ řekl Pospíšil.

Starostové už dříve oznámili spolupráci s desítkou regionálních uskupení. „Vypadá to, že přistoupí ještě další hnutí, která mají zastoupení třeba v Hradci Králové. Jednáme ještě s hnutím Ostravak. Ta spolupráce bude skutečně široká,“ doplnil Polčák.

Po podpisu koaliční smlouvy má být dokončen i program. Mezi jeho priority bude patřit bezpečnost v Evropě, eliminace zbytečné byrokracie, transparentní čerpání evropských peněz a ochrana životního prostředí.

TOP 09 a STAN spolupracovaly už dříve. TOP 09 kandidovala do sněmovny s podporou Starostů v letech 2009 a 2013, společnou kandidátku měly také při minulých evropských volbách před pěti lety. Obě formace se rozešly předloni.