TOP 09 a Starostové půjdou společně do trojích voleb | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

TOP 09 a Starostové půjdou společně do trojích voleb

Pavel OttoNguyen Thuong Ly

V květnových volbách do Evropského parlamentu a také v krajských a senátních volbách v příštím roce budou společně kandidovat TOP 09 a STAN. Zástupce obou stran doplní menší formace – Strana zelených, Liberálně ekologická strana Martina Bursíka a některá regionální uskupení.

Lídrem eurokandidátky bude šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, dvojkou europoslanec STAN Stanislav Polčák. O dalších místech se ještě jedná.

„Tento týden doladíme detaily koaliční smlouvy. Bursíkovi liberálové budou mít na kandidátce do eurovoleb dva zástupce,“ řekla deníku E15 místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že o společném postupu v trojích volbách rozhodl výkonný výbor strany, který je jejím nejvyšším orgánem mezi sněmy.

Podle Pekarové Adamové není vyloučeno, že ve smlouvě, která má být představena za týden, bude zakotven i společný postup TOP 09 a STAN před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

Komentář Petra Peška: Ode zdi ke zdi. Kam míří ANO?

Spolupráci potvrdil předseda poslanců STAN Jan Farský. „Devadesát devět procent smlouvy je dohodnuto, zbývající procento netvoří žádné rozvratné záležitosti,“ uvedl.

Někteří politici TOP 09 se nedávno kriticky vyjádřili k zapojení zelených. „Vzniká dvojkoalice TOP 09 a STAN, a to s podporujícími stranami, například Stranou zelených jako partnerem hnutí STAN. Chci zdůraznit, že zelení nejsou koaliční partner,“ řekl Pospíšil.

Babišovo hnutí by ve volbách získalo 32 procent, polepšila si TOP 09 i SPD

Starostové už dříve oznámili spolupráci s desítkou regionálních uskupení. „Vypadá to, že přistoupí ještě další hnutí, která mají zastoupení třeba v Hradci Králové. Jednáme ještě s hnutím Ostravak. Ta spolupráce bude skutečně široká,“ doplnil Polčák.

Po podpisu koaliční smlouvy má být dokončen i program. Mezi jeho priority bude patřit bezpečnost v Evropě, eliminace zbytečné byrokracie, transparentní čerpání evropských peněz a ochrana životního prostředí.

TOP 09 a STAN spolupracovaly už dříve. TOP 09 kandidovala do sněmovny s podporou Starostů v letech 2009 a 2013, společnou kandidátku měly také při minulých evropských volbách před pěti lety. Obě formace se rozešly předloni.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!