TOP 09 chce hlavu Krnáčové za trojskou lávku | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

TOP 09 chce hlavu Krnáčové za trojskou lávku

ČTK

Pražská TOP 09 bude ve čtvrtek na jednání zastupitelů požadovat po vedení města vyvození politické zodpovědnosti za spadlou lávku v Troji. Pokud se tak nestane, navrhne odvolání primátorky Adriany Krnáčové (ANO).  Lávka se zřítila 2. prosince, zraněni byli čtyři lidé. Trosky odstraňuje najatá firma a ve čtvrtek začnou spadlé kusy z Vltavy vytahovat hasiči. Krnáčová výtky odmítá, TOP 09 se podle ní ze situace snaží vytěžit politické body.

"Primátorka Krnáčová sama v jednom z rozhovorů krátce po této nešťastné události uvedla, že v západních zemích je zcela standardní, že zodpovědný politik vyvodí odpovědnost, a nepřímo tak ukázala na svého náměstka (Petra) Dolínka. Buď tedy vyhledá politicky odpovědného člověka v rámci rady a udělá vše pro jeho odvolání, nebo ať odpovědnost vyvodí sama a odstoupí," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Novotný.

Podle TOP 09 existuje za událost odpovědnost věcná, kterou řeší policie, a pak politická. "Vedení města odvádí pozornost od toho, že politická zodpovědnost existuje. Zdá se nám, že primátorka dělá vše pro to, aby zakryla svou zodpovědnost," řekl Novotný.

Krnáčovou zastupitelé kritizovali také za to, že se podle nich události dostatečně nevěnovala. Podle Novotného předminulou sobotu svolala pouze krátké jednání a následně se vydala na ples hlavního města. "A po něm odjela na dovolenou," řekl.

Kvůli zřícení lávky v Troji podala Praha trestní oznámení

Primátorka uvedla, že se situaci celou dobu věnovala. "Byla jsem neustále na telefonu, denně vyřídila desítky hovorů a sms zpráv. Neodjela jsem uprostřed krizové situace, ale až poté, co jsem rozdala úkoly a ujistila se, že veškeré práce jsou v chodu. Nic dalšího se až do prošetření nešťastné události nedá udělat," uvedla.

Politická zodpovědnost za pád lávky podle ní bude vyvozena, až se prokáže, nyní je to předčasné. "Je smutné, že se kolegové snižují k tomu, aby z takové události vytěžili nějaké politické body. Myslela bych si, že je to pod jejich úroveň, ale očividně není. Ať je ta věc prošetřena a kolegové z opozice si nehrají na samozvané soudce amatéry," uvedla Krnáčová.

Lávka se zřítila první prosincovou sobotu odpoledne, ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Radní minulé úterý rozhodli, že vyplatí každému zraněnému jednorázový dar 50 tisíc korun. Odškodným se bude vedení města zabývat poté, co policisté případ uzavřou. Na místě lávky by měl začít plout přívoz a vzniknout provizorní přemostění. Příčiny pádu nejsou známy.

Lávka v Praze spadla asi kvůli korozi lan, trosky prověří znalci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!