U okresního soudu kauce zabrala, Rath přesto zůstává ve vazbě | E15.cz

U okresního soudu kauce zabrala, Rath přesto zůstává ve vazbě

David Rath
David Rath
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Okresní soud pro Prahu-východ dnes nepravomocně propustil poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) z vazby na kauci. Záruku dva miliony korun složila Rathova rodina.

Poslanec obviněný z korupce ale zatím zůstává ve vězení, protože žalobce podal stížnost jak proti peněžní záruce, tak proti dnešnímu rozhodnutí o propuštění. Konečné rozhodnutí je na Krajském soudu v Praze, který bude o případu jednat v následujících týdnech.

Okresní soud stanovil možnost propuštění Ratha na kauci před týdnem. Peníze pak složili otec a manželka poslance. Rath, který je ve vazbě od loňského května, se v ní nacházel ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl utéct, a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Soud připustil kauci za útěkovou vazbu, druhý důvod již podle něj netrvá.

Kriminalisté poslance obvinili loni v květnu z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili obvinění kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, vedle poslance zůstávají ve vazbě ještě jeho dva spoluobvinění - ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner, bývalý poslanec Petr Kott.

Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.