Ubytovací portál Booking dostal pokutu osm milionů od antimonopolního úřadu | E15.cz

Ubytovací portál Booking dostal pokutu osm milionů od antimonopolního úřadu

Budova ÚOHS v Brně
Budova ÚOHS v Brně
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil portálu pro rezervaci ubytování Booking.com pokutu 8,3 milionu korun za uzavírání zakázaných dohod. Zajistily mu podle úřadu lepší ceny ubytování pro vlastní klienty v hotelech a dalších zařízeních nabízejících krátkodobé ubytování, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Pokuta podle něj zatím není pravomocná, firma může podat rozklad. 

Booking.com podle zjištění úřadu v letech 2009 až 2015 uzavíral zakázané takzvané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobého ubytování. Dohody zajišťovaly online portálu lepší cenu i lepší dostupnost pokojů než ostatním rezervačním kanálům včetně samotných poskytovatelů.

Klient tak při využití služby Booking.com dostal nižší cenu, než když využil jiný způsob rezervace nebo kontaktoval hotel či penzion přímo, uvedl úřad. Tento postup úřadu potvrdily stovky ubytovacích zařízení v Česku, které v šetření oslovil.

Tímto chováním podle ÚOHS společnost Booking.com narušila hospodářskou soutěž na trhu zprostředkování online rezervace krátkodobého ubytování i na trhu poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v České republice.

"Při výpočtu sankce Úřad zohlednil mimo jiné nižší typovou závažnost protisoutěžního jednání, dále délku trvání a větší počet souběžných deliktů a skutečnost, že společnost od jednání upustila ještě před zahájením správního řízení," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video