Učitelé dostanou víc, ale ztratí jistotu vyššího platu za praxi | E15.cz

Učitelé dostanou víc, ale ztratí jistotu vyššího platu za praxi

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všichni učitelé včetně nekvalifikovaných dostanou od ledna přidáno 500 až 1500 korun. Dnes to oznámil ministr školství Josef Dobeš (VV). Ředitelé mají podle něj přidávat jako manažeři, tedy dle výkonu. Nové nařízení totiž ruší takzvaný věkový automat, kdy měli kantoři s určitou délkou praxe nárok na vyšší plat. Odborářům se to ale nelíbí, nevyloučili ani protesty. Průměrná mzda učitelů včetně vedoucích pracovníků škol byla loni 25 150 korun.

„Průměrné navýšení bude 750 korun,“ uvedl Dobeš s tím, že začínající dostanou přidáno jen asi stovku a zkušení naopak víc. Do tarifů se rozdělí celkem čtyři miliardy korun. Ministr se také pochválil, že už loni přidal kantorům 2,1 miliardy, a nástupní mzda tak vyskočila z 14 500 korun na 20 tisíc hrubého. Učitelé s diplomem budou od ledna zařazeni ve stejné platové tabulce jako nekvalifikovaní.

Pedagogové s mnohaletou praxí by také měli ztratit nárok na vyšší platové zařazení, záleželo by jen na rozhodnutí ředitele.

„Chci dát ředitelům větší odpovědnost, aby se chovali jako manažeři. Proto jim nabízím tento nástroj. Na druhou stranu si uvědomuji, že školství je konzervativní, a vyzvu všechny ředitele dopisem, aby tuto možnost využívali jen v ojedinělých případech,“ dodal. Tato novinka se ale nelíbí školským odborům, podle jejich šéfa Františka Dobšíka chtějí ještě s ministrem školství, ale i s ministrem práce jednat. Pokud by se nedohodli, nevyloučil ani protestní akce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video