V Česku platí první stupeň ohrožení terorismem, schválila vláda | E15.cz

V Česku platí první stupeň ohrožení terorismem, schválila vláda

Česká policie zvýšila 22. března po explozích v Bruselu bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích v Česku i v pražském metru.
Česká policie zvýšila 22. března po explozích v Bruselu bezpečnostní opatření na mezinárodních letištích v Česku i v pražském metru.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku byl po teroristických útocích v Belgii poprvé vyhlášen první stupeň ohrožení terorismem. Zpřísněná bezpečnostní opatření, na nichž se bude podílet i armáda, se týkají mezinárodních letišť, jaderných elektráren, některých velvyslanectví nebo pražského metra.

Jejich zavedení na večerním mimořádném zasedání potvrdila vláda. Útoky vláda, tak jako prakticky všichni přední politici, tvrdě odsoudila a vyjádřila podporu belgické vládě v boji proti terorismu. České úřady, jež doporučují necestovat nyní do Bruselu, nemají informace o tom, že by mezi více než třemi desítkami obětí byli Češi.

První stupeň varování před terorismem, který upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem, dnes vyhlásil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Vláda jeho postup večer schválila. Dosud v Česku platil nejnižší nultý stupeň ohrožení. České úřady nemají informace o konkrétní teroristické hrozbě. Pro zajištění bezpečnosti ministři souhlasili s nasazením až 550 vojáků na dobu dvou měsíců, kteří se budou podílet na práci policistů.

Bohuslav Sobotka: Teroristy se nesmíme nechat zastrašit, pachatelé musí být dopadeni a potrestáni

Zvýšené bezpečnostní aktivity, jichž se už nyní účastní stovky policistů navíc, se nemají týkat jen Prahy, ale i dalších velkých měst. Zatím jsou opatření podobná těm, která české úřady zavedly po listopadových teroristických útocích v Paříži.

Dnešní útoky na bruselském letišti a v bruselském metru, kvůli nimž je dočasně přerušeno letecké spojení mezi Prahou a Bruselem, tvrdě odsoudili čeští veřejní činitelé. Prezident Miloš Zeman, který už kondoloval belgickému králi, je útoky otřesen. Varuje před podceněním hrozeb teroristických útoků v dalších zemích včetně Česka.

Zpráva šokovala také premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který atentáty považuje za útok na základní hodnoty demokracie a svobody. Teroristy se nesmíme nechat zastrašit, pachatelé musí být dopadeni a potrestáni, míní. Útoky odsoudili i další politici, včetně vicepremiérů Andreje Babiše (ANO) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) nebo šéfů obou komor Parlamentu Jana Hamáčka a Milana Štěcha (oba ČSSD).

ONLINE:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video