V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb. Škoda přesahuje pět milionů korun | E15.cz

V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb. Škoda přesahuje pět milionů korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo přes 100 tun ryb. Řekl to jednatel obhospodařujícího Rybářství Hodonín Oldřich Pecha. Je to víc, než se čekalo. Škoda nejspíš přesáhne pět milionů korun. Pracovníci již posbírali 85 tun leklých ryb a ve sbírání budou pokračovat v pondělí. Část ryb v rybníce přežila, zatím ale není jasno kolik. Ryby lekly kvůli vedru a suchu a nedostatku kyslíku z důvodu poklesu hladiny.

Rybáři odstraňovali leklé ryby od pátku. V pátek posbírali kolem 20 tun a stejné množství v sobotu. Dnes posílili tým odstraňující ryby o dalších pět pracovníků, takže jich bylo 25, a posbírali tak kolem 40 tun ryb.

"Ukazuje se, že celkové množství přesáhne stotunovou hranici," řekl Pecha. V pátek mluvil v původních odhadech o 40 tunách leklých ryb, o víkendu pak nejprve odhadoval objem uhynulých ryb na téměř 100 tun. V neděli řekl, že by mohla být hranice 100 tun výrazně překročena.

Firma počítala se škodou pět milionů, která by vycházela zhruba na 100 tun leklých ryb. Pokud se množství bude zvyšovat, poroste podle Pechy i škoda. Zatím není jasné, na jakém čísle se množství a škoda zastaví, ani kolik ryb v rybníce zůstalo živých.

"Zatím jsme posbírali jednu stranu a půjdeme ještě naproti. Tam je taky ohromné množství," řekl Pecha. Rybáři odklízejí leklé ryby na loďkách, pomocí bagru, ale i vidlemi.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky. Je to největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců. Zhruba polovina se zabývá rybářstvím, firma se ale věnuje i chovu vodní drůbeže, konkrétně husím hejnům. V rybářství obhospodařuje asi 1300 hektarů vodních ploch, v oblasti vodní drůbeže má kolem 60 000 hus za rok. Společnost má podle Pechy obrat kolem 70 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video