Věci veřejné chtějí kvůli úsporám slučovat a rušit ministerstva a úřady | e15.cz

Věci veřejné chtějí kvůli úsporám slučovat a rušit ministerstva a úřady

Radek John
Radek John
• 
ZDROJ: mediafax

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věci veřejné půjdou na jednání koaličních špiček s návrhem na zrušení, případně spojení vybraných centrálních úřadů ministertev. „Můžeme tím uspořit peníze potřebné například na cirkevní restituce, aniž půjdou další prostředky z kapes daňových poplatníků,“ prohlásil dnes předseda VV Radek John. Zastupci dalších koaličních stran považují dnešní návrh VV za čirý populismus.

„Na K9 předložíme našim partnerům návrh jak zrušit případně spojit vybrané centrální úřady a vybraná ministerstva,“ řekl John. „Návrh už máme připravený, ale jeho detaily řekneme nejprve našim koaličním partnerům, několikrát už jsme si ověřili, že zveřejnění některých detailů dříve může výrazně zkomplikovat jednání,“ dodal.

Návrh by podle VV mohl ušetřit až dvě miliardy korun potřebné na církevní restituce. „Restituce pro nás nejsou zásadním tématem, proto je nehodláme blokovat, ale chceme dodržet koaliční smlouvu a dotáhnout je do konce. Řešíme je v kontextu naših dalších priorit,“ upřesnila místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Více detailů ke svému návrhu dnes představitelé VV říci nechtěli, předseda poslaneckého klubu Vít Bárta pouze uvedl, že návrh pracuje s dostatečnou časovou rezervou a zmínil se o úspře pěti procent úředníků, které by bylo možné na centrálních úřadech a ministerstvech dosáhnout.

Podle serveru Novinky.cz chtějí VV sloučit ministerstvo pro místní rozvoj s ministerstvem životního prostředí, které řídí Tomáš Chalupa z ODS.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) si VV nemají klást další podmínky k už uzavřené dohodě o restitucích.

Jeho stranický kolega Petr Gazdík označil způsob jakým VV svůj návrh prezentovaly za čirý populismus. „Bývá slušným politickým zvykem nejprve diskutovat s partnery a teprve potom jej zveřejnit. Nicméně jejich návrhy si prostudujeme,“ řekl Gazdík.

„Je to populismus nic víc. Seriozní debata měla být na stole v době, kdy se sestavovala koaliční dohoda,“ přidal se Přemysl Sobotka z ODS.

„Zdá se, že neobvykle teplé počasí posledních měsíců zmátlo nejen některé živočichy, ale má vliv na psychický stav vedení Věcí veřejných. Zatím nijak blíže specifikovaný návrh VV zrušit některé úřady či ministerstva totiž z jejich úst zní spíše jako aprílový, nikoliv lednový žertík,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu opoziční ČSSD Jeroným Tejc. Byly to podle ně totiž právě Věci veřejné, které si po nástupu do poslanecké sněmovny a vlády vyvzdorovaly nové úřady a funkce. „Počet výborů ve sněmovně je výrazně vyšší, než v letech 2002-2006, kdy vládla ČSSD,“ dodal.

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery