Vězeňská komise navrhla roční přerušení trestu pro Janouška | E15.cz

Vězeňská komise navrhla roční přerušení trestu pro Janouška

Roman Janoušek
Roman Janoušek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Komise Vězeňské služby navrhla roční přerušení trestu pro podnikatele Romana Janouška ze zdravotních důvodů. Návrh vězeňské služby posoudí soud, který rozhodne o případném přerušení trestu, dodala mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Podnikatel dostal trest 4,5 roku vězení za to, že opilý srazil autem ženu a vážně ji při tom zranil. Letos v únoru se podle informací z médií podrobil operaci hlavy. Před týdnem mu vypršela dvouměsíční propustka, o jejíž prodloužení Janoušek požádal.

Trest mu nejprve přerušil ředitel věznice, poté krajský soud. Na začátku května Janoušek požádal o prodloužení propustky, spolu se žádostí dodal aktuální lékařské zprávy, na jejichž základě měla komise sdělit soudu, zda je Vězeňská služba schopna poskytovat adekvátní péči.

Podle Kučerové komise již rozhodla, výsledek dostane soud. „Nemám informaci, že by na soud dnes dorazilo vyjádření lékařské komise ohledně prodloužení přerušení trestu pana Janouška. Ze zákona pak nejsou žádné lhůty, do kdy musí soud o tomto rozhodnout,“ řekla mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová.

Janoušek srazil v roce 2012 v Praze řidičku, která s ním chtěla řešit předchozí kolizi, a z místa ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku.Verdikt loni potvrdil Nejvyšší soud. Janoušek podal ústavní stížnost, o které zatím není rozhodnuto.

Nehoda Romana Janouška
23. března 2012 - Janoušek narazil svým vozem na křižovatce v pražské Vyskočilově ulici do auta jedenapadesátileté ženy. Od nehody ujel, ale když krátce poté zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu porazil. Způsobil jí otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Janouškovi policisté po incidentu naměřili dvě promile alkoholu.
25. března 2012 - Policisté Janouška obvinili z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.
26. března 2012 - Janoušek se prostřednictvím svého právníka sražené ženě omluvil.
20. dubna 2012 - Sražená žena byla propuštěna z nemocnice.
9. listopadu 2012 - Advokáti Janouška a poškozené podepsali dohodu o odškodnění. Janoušek jí později zaplatil 900.000 korun.
17. ledna 2013 - Pražské městské státní zastupitelství zpřísnilo právní kvalifikaci případu z těžkého ublížení na zdraví na pokus o vraždu.
2. dubna 2013 - Policie navrhla obžalovat Janouška z pokusu o vraždu.
6. května 2013 - Městské státní zastupitelství podalo na Janouška žalobu; vinilo ho z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky.
16. července 2013 - U pražského městského soudu začalo hlavní líčení. Janoušek odmítl, že by ženu srazil úmyslně.
29. dubna 2014 - Státní zástupkyně v závěrečné řeči navrhla Janouškovi desetiletý trest.
30. dubna 2014 - Pražský městský soud potrestal Janouška za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky třemi lety vězení. Soud mu také uložil pětiletý zákaz řízení. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala, stejný krok učinil i Janouškův obhájce.
16. září 2014 - Odvolací Vrchní soud v Praze zpřísnil Janouškovi trest. Místo tří let mu uložil nepodmíněný trest v délce 4,5 roku a o dva roky prodloužil i zákaz řízení.
18. listopadu 2014 - Janoušek nastoupil k výkonu trestu do věznice v Brně.
5. prosince 2014 - Nejvyšší státní zástupce podal k Nejvyššímu soudu dovolání v Janouškův neprospěch. Dovolání podal i Janoušek.
20. února 2015 - Janoušek stáhl svoji stížnost na rozhodnutí soudu, který nevyhověl jeho žádosti o přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů.
Červenec 2015 - Nejvyšší soud odmítl dovolání jak Janouškova advokáta, tak i nejvyššího státního zástupce. Trest 4,5 roku je tudíž pravomocný. Janoušek poté podal ústavní stížnost, o které zatím není rozhodnuto.
18. září 2015 - Soudce Tomáš Kubovec dal podnět k prošetření dvou znalců, kteří svědčili ve prospěch obhajoby v Janouškově případu s tím, že se mohli dopustit křivého svědectví. Letos v dubnu policie obvinila jednoho ze znalců z toho, že schválně předložil hrubě zkreslený posudek.
5. listopadu 2015 - Janoušek znovu požádal o přerušení trestu ze zdravotních důvodů, soud mu opět nevyhověl. Zamítnuta byla i obdobná žádost z letošního února.
29. února 2016 - Server Lidovky.cz informoval, že se Janoušek dočasně dostal z vězení kvůli operaci. Trest Janouškovi přerušil ředitel věznice. Krajský soud v Brně rozhodnutí potvrdil a Janouška pustil z vězení na dva měsíce.
3. května 2016 - Janoušek požádal o další prodloužení přerušení trestu ze zdravotních důvodů. Dnes mu komise Vězeňské služby navrhla roční přerušení trestu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.