Vitásková odvolala místopředsedu svého úřadu, ztratil její důvěru | e15.cz

Vitásková odvolala místopředsedu svého úřadu, ztratil její důvěru

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková odvolala minulý týden z funkce místopředsedu pro podporované zdroje energie Jana Pokorného.

"Ve středu 10. května 2017 byl z funkce odvolán místopředseda ERÚ Jan Pokorný. Úřad se nebude vyjadřovat k důvodům, které vedly k jeho odvolání," sdělil dnes mluvčí úřadu Michal Kebort. Ekonomický deník, který informaci přinesl, uvedl, že Vitásková ztratila ve svého zástupce důvěru. Po odvolání Pokorného zůstali na ERÚ dva místopředsedové. Prvním místopředsedou je Ivan Noveský, místopředsedou pro regulaci Vladimír Outrata.

Pokorný byl místopředsedou úřadu od začátku loňského července. Předtím vedl v letech 2008 až 2012 oddělení teplárenství na ministerstvu průmyslu a obchodu. Od roku 2012 spolupracoval s ERÚ v rámci poradního výboru kombinované výroby elektřiny a tepla.

Pokorný není prvním místopředsedou, se kterým se Vitásková rozloučila. V lednu loňského roku odvolala místopředsedu pro regulaci Jana Nehodu. Nehoda vypsal na konci prosince 2015 v její nepřítomnosti podporu podporovaným zdrojům energie pro rok 2016 v řádu několika desítek miliard korun. Na začátku loňského února pak ze zdravotních důvodů rezignoval místopředseda úřadu Martin Laštůvka.

Současný mandát předsedkyně ERÚ vyprší Vitáskové na konci letošního července. Nahradí ji nově zřízená rada ERÚ. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) dříve uvedl, že dodrží termín navržení členů rady na přelomu května a června, o kterém mluvil už jeho předchůdce Jan Mládek (ČSSD).

Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila na to, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video