Vláda přidá na vědu. Málo, vzkazuje opozice | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vláda přidá na vědu. Málo, vzkazuje opozice

Pavel Otto

Pavel Otto

Celkem 37 miliard korun, o devět více než před pěti lety, pošle vláda příští rok vědcům. Právě rostoucími investicemi do výzkumu a vývoje obhajuje kabinet Andreje Babiše (ANO) návrh zákona o státním rozpočtu. Opozice i někteří ekonomové však namítají, že v porovnání s HDP a také celkovými výdaji státu, které meziročně narostou o 113 miliard, si badatelé a inovátoři zase tolik nepolepší.

„Budujeme sebevědomý stát, který musí být založen na znalostech. Proto rekordně investujeme do výzkumu a vývoje,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) s tím, že napřesrok dostanou vědecká pracoviště i deset a půl miliardy z evropských zdrojů.

„Porovnáme-li údajný investiční rekord s HDP, vynakládá současná vláda stále méně než naše vláda v dobách krize,“ kritizuje Babišovu menšinovou koalici vládnoucí s podporou KSČM šéf poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

I Piráti by investovali více. „Chronicky podfinancované kapitoly jsou věda, výzkum a vzdělávání,“ uvedl člen sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík.

Podpora výzkumu a vědy v Česku nepomáhá konkurenceschopnosti, tvrdí kontrolní úřad

Havlíček oponuje, že jediným smysluplným ukazatelem je součet vládních, evropských a firemních výdajů na vědu.

„Pokud se daří dobře motivovat podnikatelský sektor například daňovými odpočty nebo investičními pobídkami směrovanými na výzkum, vývoj a inovace, vstupují do projektů s univerzitami nebo výzkumnými centry,“ argumentuje.

V roce 2017 putovalo v Česku do základního a aplikovaného výzkumu dohromady 90,4 miliardy, loni to bylo 102,8 miliardy. Podle Českého statistického úřadu je v posledních letech podíl státu asi třetinový, u firem se pak pohybuje kolem šedesáti procent. „Přiblížili jsme se průměru Evropské unie,“ uvedl Martin Mana z ČSÚ. 

Výzkum a vývoj ve státním rozpočtuVýzkum a vývoj ve státním rozpočtuAutor: E15

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar vidí největší problém v tom, že stát háže soukromému sektoru klacky pod nohy. „Chování finančních úřadů od využívání odečitatelných daňových položek spíše odrazovalo,“ uvedl s poukazem na to, že úřady motivovaly své zaměstnance k tomu, aby dodatečně zdaňovali firmy, které odpočty využily.

Analytik Lukáš Kovanda připomněl, že porovnání s HDP je běžným ukazatelem v zemích OECD. „České výdaje na výzkum a vývoj nedrží krok s růstem tuzemské ekonomiky,“ míní.

 Stát a firmy dají dvě miliardy na výzkum

Z podpory pro malé podniky čerpaly nadnárodní korporace, zjistil NKÚ

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!