Vláda sestaví pracovní skupinu k OKD. Ve hře je i zachování těžby | E15.cz

Vláda sestaví pracovní skupinu k OKD. Ve hře je i zachování těžby

Vláda sestaví pracovní skupinu k OKD. Ve hře je i zachování těžby
Důl Frenštát
• 
ZDROJ: dulfrenstat.cz

ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění. Vláda odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, jejímž majitelem je společnost New World Resources (NWR).

Vláda se zabývala situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou již několik let klesající ceny uhlí. Návrh řešení situace, který státu předložila společnost NWR, však už dříve označil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) za nehorázný. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě.

„Od managementu firmy jsme dostali návrh, o kterém jsme se odmítli bavit, a který byl dodán 48 hodin před jednáním. Nicméně jsme připraveni jednat na počátku příštího roku, ale odmítáme se podřizovat nějakým ultimátům,“ uvedl Mládek. Schůzka zástupců státu a NWR se měla uskutečnit již minulý týden.

Pracovní skupina, která by se podle Mládka měla sejít poprvé již v úterý, by měla zkoumat různé varianty pomoci regionu. Bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle Mládka také další provozování části OKD.

„Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020. Jde ale o to, aby závazky stávajícího majitele nebyly přeneseny na ty nové subjekty,“ upozornil Mládek.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Za letošní tři čtvrtletí snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu korun) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) ve stejném období loni. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard korun). Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

Petr Otava: OKD nepřežijí druhý kvartál příštího roku. Mám o kus zájem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!