Omezení pohybu se nově řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vláda tvrdí, že pomáhá podnikatelům. Zatrhla jim ale náhrady škod

tto

Kabinet Andreje Babiše (ANO) v pondělí schválil změnu režimu karantény a uzavření obchodů. Místo krizového zákona však použil normu o ochraně veřejného zdraví. Podnikatelé kvůli tomu přijdou o možnost získat náhrady za vzniklé škody. Napsaly to servery Česká justice a SeznamZprávy.

Vláda odklepla řadu úlev pro podnikatele, dnes je po Poslanecké sněmovně odsouhlasil i Senát. Například živnostníci nebudou muset půl roku platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, odloží se elektronická evidence tržeb a firmám stát proplatí až 80 procent mezd jejich zaměstnanců.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem také bez dalších detailů informoval o prodloužení karantény a uzavření obchodů.

„Veškerá opatření, která vláda vydala v rámci stavu nouze se prodlužují do 1. dubna,“ řekl po pondělním jednání vlády.

Glosa Jany Havligerové: Andrej Babiš slibuje

Ve skutečnosti nejde o prodloužení, ale o přijetí úplně nového opatření. Navíc podle jiného zákona než dosud. Do 24. března se omezení pohybu osob a maloobchodního prodeje odkazovalo na krizový zákon, nově se už řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví. Nevyhlásila ho navíc sama vláda. Ta pouze vzala na vědomí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví.

Zdánlivý detail znamená pro podnikatele zásadní krok. Zatímco podle krizového zákona mohou žádat o náhradu škody, v novém režimu normy o ochraně veřejného zdraví už ne.

Restaurace mají například právo na proplacení prošlých potravin, a mohly by dokonce zkusit uplatnit nárok na ušlý zisk. Stejně jako všichni ostatní podnikatelé, kteří doloží, že škody přímo souvisely s opatřeními, která vydala vláda. Nové opatření to však už neumožňuje.

Výrobci letadel v koronakrizi: Airbus je připraven krvácet, Boeing utíká od debat o bankrotu

„Paragraf 36 krizového zákona předpokládá, že škody, které jsou způsobeny kvůli krizovým opatřením, nahradí v konečném důsledku stát. Zákon o ochraně veřejného zdraví, na základě kterého vydalo ministerstvo zdravotnictví ta mimořádná opatření účinná od úterních šest hodin ráno, ale nic takového neobsahuje,“ vysvětlil advokát Daniel Zinrák.

Jinými slovy, zákon o ochraně veřejného zdraví nepočítá s tím, že by se nějaké škody kvůli mimořádným opatřením měly nahrazovat. Zinrák navíc připomíná, že na poli veřejného práva platí, že co není zákonem výslovně dovoleno, je zakázáno. I kdyby tak stát chtěl, nahrazovat škody podle zákona o ochraně veřejného zdraví nemůže.

„Zdá se mi to jako taková právnická chytristika, kterou se stát vymaní z povinnosti hradit škody. Podle krizového zákona mají podnikatelé nárok na odškodnění, podle zákona o ochraně veřejného zdraví to není možné,“ dodal Zinrák.

Odbory couvají. Z přerušení výroby by vyjmuly desítky podniků

Ministr Hamáček odkázal na Úřad vlády.  „Tohle je otázka na autora tohoto konceptu, a to je Úřad vlády,“ řekl.

Mluvčí vlády Jana Adamcová SeznamZprávy sdělila, že návrh předložilo ministerstvo zdravotnictví. „Vláda jako hlavní krizový orgán probírá veškerá opatření v rámci nouzového stavu, která jsou navrhována. Řada opatření souvisí s ochranou veřejného zdraví a pro operativnější formu jsou tato po projednání ve vládě přijímána formou mimořádného opatření ministra zdravotnictví,“ uvedla Adamcová.

Komentář Vladana Gallistla: Jiná krize, stejný scénář

Rezort zdravotnictví nepopírá, že stát podnikatelům vzal právo na náhradu škody. Kompenzace jsou však dostatečné, míní.

„Ano, krizový zákon a zákon o ochraně veřejného zdraví mají jiné režimy odškodňování. Vláda ale přijala celou řadu opatření s cílem podpořit podnikatele v době epidemie koronaviru,“ obhajuje opatření přijatá na základě zákona o ochraně veřejného zdraví mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Autor: tto
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!