Ministerstvo vnitra loni posuzovalo IT zakázky za 29 miliard | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vnitro loni posuzovalo IT zakázky za 29 miliard. Očekává, že rekord letos překoná

Pavel Otto

Pavel Otto

Počet zakázek na informační systémy zadávaných centrálními úřady rok od roku roste. Například předloni posuzoval odbor hlavního architekta eGovernmentu ministerstva vnitra kontrakty za 14,8 miliardy korun. A v minulém roce se jejich cenový objem téměř zdvojnásobil na 29 miliard. Šlo o více než devět desítek projektů. Vyplývá to z údajů rezortu.

Na samotný úřad Jana Hamáčka (ČSSD) připadla téměř třetina všech loni hodnocených zakázek. „Bylo to pětadvacet projektů za přibližně devět miliard korun,“ uvedl Ondřej Krátoška z tiskového oddělení ministerstva.

Kolem IT projektů je v poslední době rušno. Policie před týdnem zasahovala na ministerstvu práce a sociálních věcí kvůli systému na výplatu dávek. Šéfka rezortu Jana Maláčová (ČSSD), která chce za nové řešení zaplatit 2,5 miliardy, je pod tlakem premiéra Andreje Babiše (ANO). Chybují však i jeho lidé. V lednu Babiš odvolal kvůli tendru na elektronické dálniční známky, které měly stát přes 400 milionů, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (ANO).

Nabídli mi úplatek u zakázky na mýtného auditora, tvrdí exministr Kremlík

Právě problémy s informačními systémy jsou důvodem, proč se od února agenda odboru eGovernmentu postupně rozrůstá. Rekordní byl rok 2017, kdy se zabýval více než 350 zakázkami.  

„V součtu bude nově odbor zpracovávat vysoké stovky posudků ročně,“ dodal Krátoška s poukazem na rozhodnutí vlády, aby pracoviště hodnotilo prakticky všechny IT projekty. Kabinet stanovil, že se bude zabývat těmi, jejichž hodnota přesáhne šest milionů korun. Dalším kritériem je předpokládaný počet uživatelů. Pokud převýší číslovku pět tisíc, odborníci z vnitra se na takový IT kontrakt také zaměří.

„Prakticky veškeré IT zakázky podléhají schvalování hlavního architekta,“ potvrdil vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurila s tím, že odbor eGovernmentu tak získá nad jednotlivými systémy přehled, bude je moci propojovat a využívat různé synergie.

Kromě úřadů nakupují informační systémy také příspěvkové organizace nebo státní podniky, na něž se kontrola také zaměří. Bude to třeba Řízení letového provozu, které loni zahájilo dvě soutěže za 133 milionů korun a letos plánuje rozjet dalších pět řízení za 62,5 milionu.

Ředitelství vodních cest loni uzavřelo pouze jedinou zakázku nad šest milionů, a to upgrade systému elektronických plavebních map se smluvní cenou necelých osm milionů korun.

Komentář Petra Peška: Kremlíkologie s otazníky

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!