Voda zaplavila v Šumvaldu na Olomoucku skoro tři sta domů. Živel už vystavil účet za půl miliardy | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Voda zaplavila v Šumvaldu na Olomoucku skoro tři sta domů. Živel už vystavil účet za půl miliardy

ČTK

Ničivá povodeň zasáhla v Šumvaldu na Olomoucku a v jeho v místní části Břevenec téměř 280 objektů, upřesnil starosta obce Josef Šenk (ODS). 

Na obecním majetku jsou škody i nadále odhadovány na 250 milionů korun a stejná částka je zatím vyčíslena i na majetku obyvatel. Do obce se dnes ve velkém počtu sjíždějí dobrovolníci, i nadále zde zasahují také hasiči. V pátek pomáhali také vojáci, vrátit se mají opět v pondělí, uvedl Šenk. Ze zasažené obce se budou během víkendu vyvážet především nánosy bahna.

"Stále odstraňujeme z jednotlivých nemovitostí bláto. Komunikace už máme celkem v rámci možností pořešeny, v pátek jsme tady měli armádu, ta nám vytáhla k cestě spoustu materiálů, kam se nedostala technika; nyní to z komunikací odstraňujeme. Dobrovolníci chodí dům od domu a obyvatelům pomáhají především s vytahováním bláta. Je to už šestý den, lidé jsou už na pokraji sil a vítají každou pomoc," uvedl starosta. Podotkl, že pomoc hasičů i armády je obrovská. "Veškeré práce mají hlavu a patu, každý večer jim musím smeknout a poděkovat," uvedl starosta.

Bleskové povodně na Olomoucku: jeden člověk při nich zemřel, desítky prošly evakuací

Celkovou škodu za zhruba půl miliardy korun odhadl starosta v rozhovoru pro ČTK již v pondělí, dnes uvedl, že se nemýlil. V Šumvaldu a jeho místní část Břevenec zasáhla povodeň podle starosty 280 objektů. "Máme to posčítáno i podle neziskovek, v Břevenci je to zhruba 80 objektů a 197 v Šumvaldě, takže je to více jak polovina vesnice," doplnil starosta. "Bylo to tak mimořádné, co přišlo, není proti tomu žádná obrana a žádné rychlé řešení neexistuje," podotkl starosta. Povodeň zasáhla i studně, na jejíž vodě jsou lidé závislí. Nový vodovod se v obci teprve buduje, hotový má podle starosty v lednu příštího roku. "Všechny nemovitosti mají studny, je tady odhadem 470 studní. Apeluji na lidi, aby nespěchali s čištěním, podloží je tak nasáklé vodou, tlak vody je velký," upozornil starosta. Obec, kde žije asi 1700 lidí, je podle něj zásobena vodou dostatečně.

Ochrana proti desetitisícileté vodě vyjde Povodí Vltavy na půldruhé miliardy

Pomoc přislíbil i premiér Andrej Babiš (ANO), který navštívil vytopený Šumvald a jeho místní část Břevenec v pátek. Zástupci kraje dnes uvedli, že se premiér zajímal hlavně o to, zda mají lidé k dispozici dostatek prostředků a techniky na odstranění následků velké vody. "Jakmile dostanu konkretizované požadavky na poskytnutí další pomoci, předložím je vládě, aby mohla prostředky co nejrychleji uvolnit a poslat do postižené oblasti," cituje dnes kraj v tiskové zprávě premiéra Babiše.

Postižené obce zaznamenaly i velkou vlnu solidarity. V oblasti pomáhají zástupci humanitárních organizací, materiální pomoc vozí dárci do hasičské stanice v Uničově. Finanční sbírku vyhlásilo hejtmanství. Obec Šumvald dárcům na svých stránkách vzkazuje, že účet pro sbírku zřízen nemá a ani to neplánuje, lidé však mohou pomoci formou finančního daru a to vyplněním darovací smlouvy.

V oblasti pokračuje také pátrání po čtyřiasedmdesátileté ženě z Oskavy na Šumpersku, která se v souvislosti s bleskovými záplavami pohřešuje. Rozsáhlejší pátrací akci chystá policie na začátek příštího týdne, kdy by se již měly zlepšit podmínky. Ničivé záplavy, které postihly Uničov a okolí a jižní část Šumperska v noci na pondělí, mají dosud jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z místní části Šumvaldu Břevence. Pohřeb měla v pátek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!