Volby 2016: Babiš očekává zisk čtyř hejtmanů, koalice proti ANO má za podvod na voličích | E15.cz

Volby 2016: Babiš očekává zisk čtyř hejtmanů, koalice proti ANO má za podvod na voličích

ČTK

Předseda ANO, vicepremiér Andrej Babiš považuje za reálné, že ANO bude mít po víkendovém vítězství v devíti krajích čtyři hejtmany. Utvoření koalice bez ANO v Královéhradeckém kraji považuje za podvod na voličích. Řekl, že hnutí je v krajích stále cizí element, takže tam vznikají podobně jako ve Sněmovně dohody většiny proti ANO.

"Doufám, že všichni voliči to vidí. A podobně budou probíhat ty příští parlamentní volby," poznamenal.

Překážku v získání hejtmanského křesla vidí Babiš i v tom, že strany v některých krajích spolupracují dlouhodobě. Dohodu, ke které došli konkurenti ANO v Královéhradeckém kraji už v sobotu večer, považuje za nekorektní. Není podle něj možné, aby se ČSSD, ODS a TOP 09 dohodly tak rychle. Tradice pak podle něj drží povolební spolupráci dosavadních stran v Pardubickém, Jihomoravském a Plzeňském kraji.

Komentář Martina Čabana: Antibabiš v krajích nemá smysl

Vicepremiér uvedl, že nechce vstupovat do jednání o povolebních koalicích a že ctí strany, které respektují výsledky hlasování. Na dotaz, zda by podpořil na úrovni regionů koalice s vládní ČSSD, odpověděl tím, že Jihomoravský, Moravskoslezský a Středočeský kraj považuje za semeniště korupce a existují tam "silné vazby z minulosti".

ANO vyhrálo krajské volby v devíti ze 13 regionů. Sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou krajích, v sedmi vítězství z roku 2012 neobhájili. Ve Zlínském kraji patří první místo KDU-ČSL, v Libereckém kraji vynesly hlasy voličů k výhře opět hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Jan Švejnar: Vláda přispěla k nynějšímu růstu, nutné změny pro zvýšení životní úrovně ale neudělala

ANO zvítězilo ve volební premiéře v regionech ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Sociální demokraté obhájili první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině.

Babiš, česká odpověď na Trumpa, míří do čela země, uvádějí švýcarská a rakouská média

SOBOTNÍ DĚNÍ JSME SLEDOVALI ONLINE

PÁTEČNÍ DĚNÍ JSME SLEDOVALI ONLINE

 Volby 2016

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!