Volby přilákaly příznivce ke stranám Zemana a Schwarzenberga | E15.cz

Volby přilákaly příznivce ke stranám Zemana a Schwarzenberga

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Voličská podpora vládní strany TOP 09 se v průběhu prezidentské volby téměř zdvojnásobila na 16 procent. Strana práv občanů, jejímž čestným předsedou je nastupující prezident Miloš Zeman, by také získala více voličů, ale do Sněmovny by neprošla.

Polepšila si také ČSSD, která by jako nejsilnější strana na domácí politické scéně získala 38 procent hlasů. Vyplývá to z lednového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Pokud by se sněmovní volby konaly nyní, druhé místo za sociálními demokraty by obsadili komunisté se 17,5 procenta. Občanští demokraté by na čtvrtém místě získali 13 procent a byli by poslední politickou stranou, která by se do Sněmovny dostala. Pro ODS je to nejslabší výsledek u CVVM od nástupu vlády premiéra Petra Nečase.

Před branami Sněmovny by vedle SPOZ zůstala také KDU-ČSL, oběma průzkum přisuzuje 3,5 procenta hlasů. Strana zelených by získala dvě procenta a Suverenita jedno procento hlasů voličů.

Stranické volební preference po prezidentských volbách:

Volební preference podle CVVM Autor: CVVM
Zdroj: CVVM

Ke sněmovním volbám by v polovině ledna šlo 62 procent dotázaných. Uváděná volební účast by tak byla zhruba stejná jako v posledních parlamentních volbách v květnu 2010 (62,6 procenta) a podobná té v letošních prezidentských volbách. Téměř čtvrtina lidí v průzkumu uvedla, že by k volbám rozhodně nešla.

Průzkum se uskutečnil 14. až 21. ledna, tedy mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby. Model vychází z aktuálních stranických preferencí a odhaduje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Zařazeni jsou pouze ti dotázaní, kteří podpořili nějakou stranu a zároveň uvedli, že by se voleb zúčastnili.

Statistická chyba se pohybuje kolem 1,5 procenta u menších stran a u větších stran kolem 2,5 procenta.

Jan Bureš: TOP 09 prospěje i Schwarzenbergova prohra

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video