Vrcholí boj o železniční tendr za 12 miliard. Vyhrát ho chce dceřinka firmy obviněné v armádní kauze

TTC

TTC Zdroj: archiv E15

Společnost TTC Marconi podala v konsorciu s francouzským gigantem Alstom a se španělskou firmou Cobra Intalaciones y Servicios nabídku ve veřejné zakázce Správy železnic na nový evropský vlakový zabezpečovač na trase do Drážďan. Stoprocentní vlastník TTC Marconi, společnost TTC Telekomunikace, byl přitom loni na podzim obviněn kvůli zakázkám české armády na servis sítě, přes niž komunikují vojáci. Správa železnic zkoumá, zda provázanost obou firem může mít na obří železniční tendr vliv.

Správa železnic vyhlásila tendr na instalaci evropského zabezpečovacího systému ETCS na více než stokilometrovém úseku od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou. Zakázka nakonec vyjde na více než 12 miliard korun. Vítěz tendru zpracuje projekt a následně zajistí stavbu i údržbu systému. Do tendru se podle informací e15 přihlásila tři konsorcia.

První uskupení firem vede společnost Siemens Mobility, jeho součástí je také slovinská telekomunikační firma Iskra a český Geosan Group spolumajitele Škody Transportation Michala Koreckého a podnikatele Luďka Kostky, který má historicky blízko k ODS. Druhé konsorcium vede český výrobce železničních technologií AŽD Praha ve spolupráci se Sudop Praha či ČD – Telematikou, kterou ovládají České dráhy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!