Výběr šéfa policie měl vady, Lessyho jmenování je ale platné

Petr Lessy

Petr Lessy Zdroj: profimedia.cz

Výsledky prověrky, kterou nařídil ministr vnitra Jan Kubice, ukázaly, že výběr Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta byl nestandardní. Šlo ale o procesní vady, Lessyho jmenování je podle práva platné, uvedl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Jednotlivé fáze výběrového řízení podle prověrky nenásledovaly správně a spis o vedení řízení je navíc neúplný. „Došlo ke spojení třetího a čtvrtého kola, která měla být oddělená. Neúplný spis znamená, že se nepodařilo dohledat například hlasovací lístky a některé další písemnosti,“ uvedl mluvčí vnitra.

Jmenování je ale podle práva platné, protože zmíněné problémy jsou procesními vadami. Důvodem neplatnosti samotného aktu jmenování by podle Nováka muselo být závažné porušení služebního zákona.

Výběr Lessyho z doby, kdy byl ministrem vnitra Radek John (VV), nechal Jan Kubice prověřit koncem dubna. Důvodem bylo podezření, že jméno nového šéfa policie bylo známo už den před jeho volbou. Policejní prezident Petr Lessy odmítá, že by se stal šéfem na základě zmanipulovaného výběrového řízení a už dříve uvedl, že Kubiceho postup se podle nějvzhledem k předchozím vzájemným střetům blíží k vydírání.

Spory mezi Kubicem a Lessym se v minulosti týkaly zejména organizační koncepce. Koncem listopadu vyzval ministr vnitra policejního prezidenta k rezignaci kvůli rozdílným názorům na změny ve vedení policejního prezidia. Kubice také vrátil Lessymu k přepracování jeho návrh vzorové organizační struktury krajských ředitelství policie.

Se jmenováním Lessyho byli v minulosti nespokojeni hlavně občanští demokraté. Premiér Petr Nečas (ODS) dokonce dříve označil výběrové řízení za kočkopsa. Tehdejší členka VV, vicepremiérka Karolína Peake naopak trvala na tom, že vše bylo v pořádku. Tím, že Věci veřejné již nejsou ve vládě, přišel nejvyšší policejní šéf o silného politického spojence.