VZP uhradí ženám s nádorem prsu unikátní test, aby se vyhnuly chemoterapii | E15.cz

VZP uhradí ženám s nádorem prsu unikátní test, aby se vyhnuly chemoterapii

Přístroj mamograf na vyšetření prsu
Přístroj mamograf na vyšetření prsu
• 
ZDROJ: Petr Topic, Mlada fronta E15

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

S novinkou pro své klientky, kterým lékaři zjistili rakovinu prsu v časném stadiu, přichází od začátku prosince VZP. Nově bude hradit unikátní test. Ten pomáhá rozlišit mezi nemocnými, kterým chemoterapie může pomoci a naopak těmi, u kterých by znamenala jen zbytečnou zátěž organismu a riziko vedlejších účinků. Test hradí svým klientkám jako jediná pojišťovna v České republice.

Pokud lékař odhalí rakovinu prsu v časném stadiu, doporučí pravděpodobně chirurgické odstranění nádoru. Důležité je ale minimalizovat možnost, že by se onemocnění mohlo vrátit. Proto po operaci často následuje například chemoterapie, hormonální či radiační léčba nebo jejich kombinace.

„S testem Oncotype DX lékaři dostávají nástroj, který jim umožní rozhodnout se na základě objektivních kritérií pro nejlepší postup a ušít léčbu na míru konkrétní pacientce,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vzorek nádorové tkáně, kterou lékař ženě při zákroku vyjme, se odešle na jediné centrální pracoviště na světě. Výsledky testu jsou známy v rozmezí sedmi až 10 dnů. Test přiřadí pacientce skóre recidivy od 0 do 100.

Nižší hodnota indikuje nižší pravděpodobnost recidivy a slabší účinek chemoterapie, vyšší čísla naopak ukazují na zvýšené riziko opětovného výskytu nádoru a také na vyšší pozitivní účinek chemoterapie.

Test pro jednu pacientku vyjde na 98 tisíc korun a indikovat ho budou moci lékaři z Komplexních onkologických center. Vzhledem k tomu, že v nemalé řadě případů ale díky použití testu nemusí následně ženy na chemoterapii, šetří ve výsledku náklady na péči.

Úspory v desítkách milionů

Například studie provedená v Irsku ukázala, že při využití testu pro 342 pacientek během jednoho roku byla úspora pro veřejný zdravotní systém v přepočtu více než 23 milionů korun.

Obdobné studie, které prokazují pozitivní dopady testu jak na životy pacientek, tak na rozhodování lékařů a na snižování nákladů, existují i v dalších státech (Francie, Holandsko, Maďarsko, Mexiko a další).

K 30. červnu 2013 využilo zhruba 19 tisíc lékařů ze 70 zemí světa více než 375 tisíc testů Oncotype DX. Test byl v České republice dostupný i doposud, ale případné zájemkyně si ho musely hradit samy.

Zhoubné nádory prsu představují v současné době jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů v České republice. Ročně je diagnostikováno více než šest tisíc nových případů a na následky tohoto onemocnění ročně umírá kolem dvou tisíc žen.

Loňské náklady VZP na veškerou péči spojenou s diagnózami rakoviny prsu přesáhly dvě miliardy korun.

 

 

Aliance žen s rakovinou prsu se bude věnovat „neviditelným ženám

Jana Drexlerová. Žena, která porazila rakovinu prsu a 14 let už pomáhá jiným ženám

Tip: Chvála chemoterapie aneb zapomeňte na alternativní léčbu rakoviny

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video