Z vládního vyjednávaní mezi Babišem a ČSSD se stává bitva o daně

Hamáček a Zimola (ČSSD) jednali s vyjednávacím týmem ANO včetně Andreje Babiše

Hamáček a Zimola (ČSSD) jednali s vyjednávacím týmem ANO včetně Andreje Babiše Zdroj: ČTK

Jan Hamáček a Jiří Zimola se po zvolení ČSSD sešli poprvé s Andrejem Babišem (21.2.2018)
Hamáček a Zimola (ČSSD) jednali s vyjednávacím týmem ANO včetně Andreje Babiše
3
Fotogalerie

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) od začátku týdne hledá vládní programovou shodu se sociálními demokraty. Strany zatím rozdělují především daňové otázky.

Expertní týmy hnutí ANO a ČSSD mají za sebou většinu jednání o vládním programu. Zatímco v otázkách spravedlnosti či zahraniční politiky nepanují velké rozpory, u financí je to opačná realita. „Nechceme zvyšovat daně, chceme je snižovat,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO), jehož vláda například navrhuje zrušení superhrubé mzdy.

„Jsou oblasti, kde shoda zatím není. Jedná se o daňovou oblast, důchodovou oblast, diskutujeme i otázku školství, zejména ve vztahu k financování reformy školství,“ řekl po jednání předseda ČSSD Jan Hamáček, podle kterého se strany neshodnou hlavně na daňové progresi a na sektorové dani.

Lidé, kteří vydělávají více než 112 tisíc korun měsíčně, tedy čtyřnásobek průměrné mzdy, by měli podle ČSSD danit své příjmy sazbou 35 procent. Vyšší zdanění požadují sociální demokraté i u majetnějších firem s ročním ziskem nad 100 milionů, těm by levice chtěla zvýšit daň na 24 procent. ČSSD také požaduje zavedení sektorové daně pro banky ve výši 25 procent a ráda by také obnovila dědickou daň.

 „Posunuli jsme se, ne snad z hlediska konkrétních opatření a změn sazeb, ale v hledání mechanismů pro lepší výběr daní,“ dodal k současnému stavu vyjednávání expertních týmů Hamáček, podle kterého se všechny expertní týmy ČSSD sejdou v pátek v Lidovém domě. Tam sestaví strategii pro další vyjednávání, tentokrát na politické úrovni.

O daních a financích za ČSSD vyjednávali jako experti bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a poslanec Jaroslav Foldyna, za hnutí ANO pak premiér Babiš a ministryně financí Alena Schillerová. Ta odmítla daňové návrhy ČSSD. „Nepřistoupíme nikdy na zvyšování daní,“ řekla Schillerová, podle které hnutí také nehodlá zavádět jakékoli nové daně. Rozhovory o daňové politice podle ní budou pokračovat v pátek.

Hamáček nicméně uvedl, že cítí vůli obou stran najít shodu. Současná vláda hnutí ANO už vyšla ČSSD vstříc, když schválila zrušení karenční doby. ČSSD a ANO budou pokračovat v jednáních i příští týden a ke stolu by měly přizvat i komunisty. Spolupráci s hnutím ANO budou muset ještě odsouhlasit členové ČSSD, kteří se sejdou na sjezdu počátkem dubna.

Personální obsazení vlády
Sociální demokraté by chtěli pět ministerstev včetně jednoho silového, hnutí ANO však nabízí sociální demokracii čtyři ministerstva. „Myslím, že to je velkorysá nabídka,“ uvedl Babiš, který stejně jako Hamáček odmítl diskuzi o personálním obsazení vlády. O Hamáčkovi se nicméně spekuluje jako o možném ministrovi obrany nebo zahraničí, kde by mohl nahradit Martina Stropnického. Ten by se podle kuloárních informací mohl přesunout do Bruselu jako diplomat. Ministr tyto spekulace odmítl komentovat.