Za solární elektrárnu u Prostějova soud uložil nepodmíněné tresty

Solární panely, ilustrační foto

Solární panely, ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

Nepodmíněné tresty od pěti do osmi let dnes uložil Krajský soud v Brně čtyřem lidem spojeným se stavbou solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Další obžalovaný dostal podmínku. Elektrárna získala licenci koncem roku 2010, tedy těsně před citelnou změnou výkupních podmínek solární energie v neprospěch provozovatelů. Verdikt, podle kterého se pět lidí dopustilo podvodu, není pravomocný.

Podle krajského soudu nebyla elektrárna před koncem roku hotová. „Jako taková nemohla dostat licenci, a přesto se tak stalo,“ řekl soudce Michal Zámečník. Nejpřísnější trest uložil šéfovi dodavatelské firmy Zdeňku Svobodovi, jenž figuroval také v procesu kvůli elektrárně v Držovicích na Prostějovsku. Osmileté vězení představuje společný trest v obou kauzách. Svoboda je už ve výkonu trestu.

Šest let má strávit ve vězení Jiří Patyk, jednatel společnosti Mondragone, které vrahovická elektrárna patřila. Pětileté tresty senát vyměřil Zdeňku Dvořákovi z dodavatelské firmy a Janu Kourkovi, bývalému zaměstnanci odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Kromě podvodu se Kourek podle soudu dopustil i zneužití pravomoci.

Tři roky vězení s podmínkou na pět let dostal revizní technik Vlastimil Dubovský. Krajský soud také udělil zákazy činnosti a peněžité tresty od půl milionu do milionu korun a rozhodl o zrušení firmy Mondragone. Naopak zprostil obžaloby Miroslava Veidlicha, jenž se podílel na montáži panelů.

Případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Na místě se odvolali všichni odsouzení kromě Patyka, jenž však podle advokátky rovněž odvolání podá. Lhůtu si obhajoba nechala jen taktických důvodů. Státní zástupce Jiří Morava zase nesouhlasí se zproštěním Veidlicha. „Uvidíme, jak rozhodne odvolací soud,“ konstatoval Morava. Dubovský ani Patyk na otázky novinářů odpovídat nechtěli.

Panely byly v areálu až 30. prosince 2010

Obžalovaní vinu v minulosti popřeli. U soudu však podle žalobce vyšlo najevo, že panely se do areálu elektrárny navážely až 30. prosince 2010. Ve stavebním deníku ani v účetnictví není záznam o jejich elektrikářském zapojení před koncem roku. Stavba měla jen vizuálně působit jako hotová. Energii do sítě začala elektrárna dodávat v březnu 2011. Celkovou potenciální škodu vyčíslila obžaloba na 63 milionů korun, skutečně způsobenou na téměř 8,5 milionu korun.

Krajský soud se zabývá také dalšími případy souvisejícími s boomem fotovoltaiky před koncem roku 2010. Obžalobě čelí bývalá pracovnice ERÚ Ilona Florianová, v dalším procesu soud řeší případ skupiny lidí spojených s elektrárnou u Borovan na Českobudějovicku. Nedávno také soud uložil 8,5 roku vězení předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové za to, že dvě elektrárny v Chomutově dostaly neoprávněně licence. Dalším sedmi lidem soud vyměřil nepodmíněné tresty. Rozsudek není pravomocný.