Zadeh se přiznal k miliardovým daňovým únikům, kauza zřejmě skončí mnohaletým vězením

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh Zdroj: ČTK / Šálek Václav

Podnikatel íránského původu Shahram Zadeh se plně doznal k daňovým únikům ve výši dvě a půl miliardy korun při dovozu pohonných hmot. S žalobcem uzavírá stejně jako další obvinění dohodu o vině a trestu, ty bude muset schválit soud. Zadeh vinu dosud popíral, i kvůli tomu soud trval řadu let.

Proces začal na jaře 2016, pokračovalo se minulý týden, trojblok jednání v tomto týdnu soud zrušil. Zadeh si ve vězení již odpykává osmiletý trest za ovlivňování svědků, samostatně v daňovém případu mu hrozilo až 13 let vězení.

U soudu se Zadeh doznal ke všem bodům obžaloby, tedy i v tom rozsahu, že trestný čin spáchal v rámci organizované skupiny. „Domlouvali jsme se na relativně vysokém nepodmíněném trestu a relativně vysokém peněžitém trestu,“ uvedl dozorující státní zástupce Aleš Sosík. Doplnil, že souhrnný nepodmíněný trest by i vzhledem k peněžitému trestu neměl přesáhnout deset let vězení. Dohodu ale musí schválit soud, jasněji bude na dalším jednání u soudu v červnu.

Z 15 obžalovaných v kauze jeden v průběhu let zemřel. Sosík uvedl, že další dva jsou spolupracující obvinění, sedm dalších včetně Zadeha se postupně doznalo, dohody o vině a trestu se dávají dohromady.

Pro Sosíka je vzhledem k tomu, jak byla vedena obhajoba, Zadehovo přiznání překvapením. Doplnil, že roli mohlo sehrát to, že Zadeh je od jara 2014 omezený na svobodě, výjimkou bylo jen asi půlroční propuštění z vazby.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost loni na začátku října. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení má usnadnit a zrychlit trestní řízení. Zadeh už loni v prosinci projevil o dohodu zájem.