Zadlužení domácností stále roste, nejvíce si lidé půjčují na bydlení | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zadlužení domácností stále roste, nejvíce si lidé půjčují na bydlení

Zadlužení domácností stále roste, nejvíce si lidé půjčují na bydlení
..
• 
ZDROJ: www.spolecnosti123.cz

ČTK

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen se v říjnu meziměsíčně zvýšilo o téměř 14 miliard korun na 1,634 bilionu korun. Meziročně bylo zadlužení vyšší o 118 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Dluhy firem rovněž stouply, proti září narostly o téměř 16 miliard na 1,132 bilionu korun a proti loňskému říjnu o 85 miliard.

Dluhy tuzemských domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Od té doby se zvýšily o více než čtvrt bilionu korun. Zadlužení firem proti domácnostem v posledních letech častěji kolísalo. Například od loňského září do letošního ledna dluhy firem meziměsíčně klesaly a pokles zaznamenaly ještě letos v březnu, od dubna však stoupají.

Lidé si nejvíce peněz půjčují na bydlení. Z celkového objemu peněz, které si vypůjčily firmy, mají největší podíl dlouhodobé úvěry.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Firma bývalého ekonoma Chytrého Honzy chystá tržiště firemních bondů
Nedosáhnout na hypotéku je normální, tvrdí guvernér ČNB Rusnok

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!