Žalobci chtějí znovu stíhat Tykače za CS fondy

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Vrchní státní zastupitelství v Praze připravuje návrh na obnovu stíhání miliardáře Pavla Tykače kvůli CS Fondům, z nichž v 90. letech zmizela miliarda korun. Napsal to deník Dnes.

„Zpracováváme návrh na obnovu trestního stíhání v neprospěch obviněného ing. P. T. Návrh bude podán do konce května, poté o něm rozhodne Městský soud v Praze,“ cituje deník mluvčí zastupitelství Irena Válová. Tykač podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání.

Deník Dnes připomíná, že stíhání Tykače, dříve spolumajitele firmy Motoinvest a dnes vlastníka těžařské společnosti Czech Coal, bylo roce 2007 zastaveno.

Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS Fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun. CS Fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy CS Fond skupina Motoinvest.

Státní zástupce Marek Solar již před měsícem nevyloučil možnost obnovy řízení proti lidem, kteří byli v minulosti obviněni v souvislosti s případem vytunelovaných CS Fondů, ale jejich stíhání bylo zastaveno. Reagoval tak na nová svědectví, která zazněla v rámci dalšího procesu v kauze CS Fondů, i na slova soudce Kamila Kydalky, že stíhání skutečných „hráčů“ bylo „záhadně“ zastaveno.

Soudy v minulosti uložily za podvod čtyřem mužům nepodmíněné tresty. Městský soud v Praze pak letos v dubnu v již druhém procesu souvisejícím s kauzou CS Fondů další dva muže obžaloby z účasti na tunelování zprostil.

Kydalka je přitom označil za „figurky na šachovnici“ někoho jiného. „Podle názoru zdejšího soudu nelze připustit skutečnost, že osoby, které byly kameny nebo figurkami na šachovnici, kterými tahal zcela někdo jiný - byli to jiní hráči - by měly pykat za to, za co někteří další, i podle toho, co nám řekli svědci, zřejmě užívají blahobytu,“ uvedl tehdy soudce. „Ti hráči, kteří na té šachovnici hráli, z toho vyšli tak, že v roce 2007 bylo trestní stíhání těchto osob zastaveno,“ řekl také.