Zaměstnanci ArcelorMittal demonstrují. Firma prý upřednostňuje zisk před rozvojem | E15.cz

Zaměstnanci ArcelorMittal demonstrují. Firma prý upřednostňuje zisk před rozvojem

ArcelorMittal Ostrava
ArcelorMittal Ostrava
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stovky lidí se dnes odpoledne sešly před hlavní branou hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) na demonstraci, kterou svolaly odbory. Zaměstnanci hutě protestují proti strategii firmy, která podle odborářů sleduje výhradně zisk bez ohledu na svůj budoucí rozvoj a množství pracovních míst. Firma minulý týden oznámila plán snížit počet zaměstnanců zhruba o 600, tedy o desetinu.

Podle odborářů se ve firmě dlouhodobě neinvestuje do oprav výrobních zařízení, a tak vznikají zbytečné výpadky ve výrobě. Ty mají negativní vliv na hospodářské výsledky.

„Neustálým oddalováním investic do prvovýroby se postupně stáváme nekonkurenceschopnými, z důvodu nedostatečných investic do ekologie nám hrozí zákaz provozování důležitých výrobních agregátů,“ uvedli odboráři.

Demonstrace svolali odboráři po celé Evropě, k účasti vyzvali všechny zaměstnance ArcelorMittalu i jeho subdodavatelských společností. Protestují proti plánovanému uzavření závodů, restrukturalizačním plánům a snižování počtu pracovních míst, což podle nich dlouhodobě ohrožuje životaschopnost hlavního evropského výrobce oceli.

V Ostravě ArcelorMittal minulý týden vyhlásil plán snížit počet zaměstnanců zhruba o 600, tedy o desetinu. Firma pracovníkům nedává výpovědi, ale nabízí jim vysoké odstupné, podle počtu odpracovaných let ve výši 11 až 24 platů.

AMO je největší hutní firma v Česku. Loni se po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. Huť je také jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Před měsícem spustila ve svém severním provozu nové filtry na zachycování prachu, oxidů síry i dioxinů za miliardu korun. Pro jižní provoz se lepší odprášení teprve připravuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video