Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí růst platů o deset procent | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí růst platů o deset procent

Zdravotnické a sociální odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí růst platů o deset procent
Sjezd ČMKOS
• 
ZDROJ: ČMKOS

ČTK

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR vyhlásil stávkovou pohotovost. Chce, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu platů v oboru od příštího roku. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že s rozhodnutím odborů nesouhlasí. Platy ve zdravotnictví podle něj rostly o 30 procent za posledních pět let.

„Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti je neúspěšně probíhající jednání o zvyšování platů a mezd a nedodržení dříve daných slibů. V praxi se dál prohlubuje personální krize, která už ohrožuje rozsah a kvalitu poskytované péče,“ uvedl svaz.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese. Zdravotníci by měli podle plánů kabinetu dostat nejspíš o čtyři či pět procent víc. „Plošné navýšení rozhodně nevyřeší personální krizi ve zdravotnictví, pouze prohloubí rozdíly mezi nízkopříjmovými a vysokopříjmovými skupinami zdravotníků,“ dodal ministr.

Středula chce s vládou znovu jednat o platech, dohodu by rád uzavřel v srpnu

Odborový svaz odeslal otevřený dopis premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO). Žádá, aby zajistil peníze na desetinový růst tarifů. „Oceňujeme záměr zvýšit zvláštní příplatek na práci ve směnách, ale chceme, aby byl navýšen na stejnou částku všem profesím nelékařských zdravotních pracovníků,“ uvádí v něm.

Ve zdravotnictví pracuje asi 260 tisíc lidí, v sociálních službách kolem sto tisíc. Nejvíce, asi 80 tisíc, je zdravotních sester, jejichž hrubý plat byl loni ve státní sféře byl průměrně 36 tisíc korun, v nestátní 24 tisíc dvě stě korun.

Komentář Lukáše Kovandy: Vygumuje Středula i Babiše?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!