Středula chce s vládou znovu jednat o platech, dohodu by rád uzavřel v srpnu

Josef Středula - předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Josef Středula - předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Zdroj: ČTK

ČSSD má ve vládě pět ministrů. Chce přesvědčit hnutí ANO, aby se kabinet co nejvíce přiblížil požadavkům odborů. Tedy plošnému navýšení platových tarifů o 10%. Dohodli se na tom Jan Hamáček a Jana Maláčová z ČSSD s šéfem odborů Josefem Středulou
Všichni pak společně vystoupili na tiskové konferenci v sídle ČSSD
Předseda ČSSD a vicepremiér Jana Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová jednali s šéfem odborů Josefem Středulou. Hlavním bodem jednání bylo navýšení platů ve státní a veřejné správě na příští rok
Vláda a odbory se na růstu platů nedohodly, dohoda má být v srpnu
5
Fotogalerie

Odbory žádají o stanovení termínu pro další jednání s vládou o platech ve veřejném sektoru. V srpnu by chtěly vyjednávání uzavřít a vědět, o kolik a odkdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší. Požadují růst tarifů o deset procent. Uvedl to po schůzce se zástupci ČSSD předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Premiér Andrej Babiš (ANO) napsal, že se na něj odboráři s žádostí o schůzku kvůli platům neobrátili.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese, nejnižší dvouprocentní tarifní růst by měli mít policisté či vojáci. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček dnes po schůzce se Středulou řekl, že sociální demokracie bude ve vládě prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku.

Odbory se s kabinetem v červenci dohodly na tom, že by rozhodnutí o přidání mohlo padnout v polovině srpna. Termín dalšího jednání zatím ale stanoven nebyl. „Do 30. září má být návrh rozpočtu ve Sněmovně. Rádi bychom, aby dohoda o navýšení byla v průběhu srpna,“ uvedl Středula.

Odboráři vládu k jednání o zvýšení platů vyzvali v polovině března. Stěžovali si na to, že s nimi premiér nejedná. V polovině června pohrozili protesty. První schůzka se pak konala 19. června, druhá v červenci. Babiš ČTK dnes napsal, že se na něj odbory s žádostí o další setkání neobrátily.

Středula řekl, že si neumí představit, že by se jednání s kabinetem o výši platů už nekonalo. „Já si myslím, že bude lépe ten termín najít a s odbory se sejít. Ta druhá varianta by mohla znamenat rozjitření veřejnosti před volbami, a to by se asi dělat nemělo,“ poznamenal odborář. Komunální a senátní volby se uskuteční na začátku října.

Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se na nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že by desetiprocentní navýšení nebylo adekvátní. Vládní sociální demokraté naopak stojí na straně odborů. "Do jednání (ve vládě) půjdeme s tím, abychom se maximálně přiblížili požadavku odborů," uvedl šéf ČSSD Jan Hamáček.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by hospodářský růst měli pocítit i zaměstnanci veřejných služeb. Podotkla, že třeba pracovníci České správy sociálního zabezpečení, kteří jednají s klienty, mají v průměru 21 tisíc korun hrubého a dvoutisícovou odměnu. „Každý supermarket nabízí 28 tisíc korun. Není možné, aby nám supermarkety odlákávaly zaměstnance,“ uvedla ministryně.

Podle Hamáčka lze vyšší sumu na platy najít díky snížení počtu pracovníků veřejné sféry, určit by to měly samotné resorty podle svých potřeb. „Plošné škrty (míst) ale nepokládáme za ideální,“ dodal Hamáček.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31.968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29 840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Požadavek na plošné přidávání o deset procent ve veřejném sektoru kritizují podnikatelé. Podle nich neodpovídá očekávanému růstu příjmů státu a platy by se měly zvyšovat podle výkonu.