Zeman jmenoval 15 nových soudců. Inspiraci pro ně vidí v justici USA | E15.cz

Zeman jmenoval 15 nových soudců. Inspiraci pro ně vidí v justici USA

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 15 nových soudců obecných soudů. Je mezi nimi i odborník na správní právo Filip Dienstbier, který zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu. Většina nováčků nahradí soudce, kteří za poslední čtvrtletí z justice odešli. Podle prezidenta Zemana je největší bolestí české justice délka soudních řízení. Justice by se podle něj mohla inspirovat například ve Spojených státech, kde platí zákon o rychlých soudech.

Podle této normy by od zahájení do skončení soudního řízení nemělo uplynout více než 100 dnů, uvedla hlava státu. „Doufám, že se díky vaší činnosti podaří zrychlit soudní řízení,“ řekl Zeman novým soudcům.

Nejvíce z nových soudců zamíří na okresní soudy spadající pod ústecký krajský soud, a to čtyři. Tři budou pracovat v obvodu Krajského soudu v Brně, po dvou posilách dostanou soudy spadající pod ostravský, královéhradecký a středočeský krajský soud. Zbývající nováček se stane soudcem Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Jedno odmítnutí

V patnáctičlenné skupině výrazně převažují takzvaní kandidáti z jiné právní praxe, kterými mohou být například dosavadní podnikoví právníci či advokáti. Justiční čekatelé jsou ve skupině pouze tři.

Jmenování soudců již v červenci projednala vláda, ke jmenování je totiž potřeba spolupodpis premiéra. Ministryně spravedlnosti Helena Válková chtěla také na zasedání vlády navrhnout na předsedu ústeckého krajského soudu Jana Veselého. Zeman ho ale odmítl jmenovat s tím, že má nedostatečné pracovní výsledky a že jím vedený okresní mělnický soud dlouhodobě nedosahuje dobrých hodnocení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video