Zeman nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání. Lessy: Kauza skončila | E15.cz

Zeman nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání. Lessy: Kauza skončila

Petr Lessy tvrdí, moje kauza skončila
Petr Lessy tvrdí, moje kauza skončila
• 
ZDROJ: Martin Straka, Mlada fronta E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá dovolání proti zastavení trestního stíhání policejního prezidenta Petra Lessyho. Dovolání nepovažuje za účelné, protože by nemohlo přinést zásadní změnu v konečném posouzení věci. Oznámila to Zemanova mluvčí Helena Markusová. Lessy v reakci na rozhodnutí zdůraznil, že tím celá kauza skončila.

„Bylo zjištěno, že podání dovolání by mohlo mít případný význam pouze z judikatorních důvodů, to znamená k získání stanoviska Nejvyššího soudu k některým sporným výkladovým otázkám,“ zdůvodnila Zemanovo rozhodnutí mluvčí.

Lessy postup nejvyššího státního zástupce přivítal: „Je to pro mě velmi příjemná zpráva. Od začátku jsem říkal, že je to velký omyl justice, a jsem rád, že nejvyšší státní zástupce po posouzení případu rozhodl tak, jak rozhodl. Tím pádem celá kauza skončila.“

Kauzu odstartoval Kubice

Lessy čelil obžalobě z pomluvy a zneužití pravomoci kvůli tomu, že údajně nechal v září 2011 uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Tehdejší ministr vnitra Jan Kubice proto Lessyho odvolal.

Obvodní soud ho však poté zprostil viny a odvolací pražský městský soud následně letos v říjnu trestní řízení jako nezákonné zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. S tímto právním názorem nesouhlasilo Městské státní zastupitelství v Praze, které navrhlo Zemanovi, aby se ve věci dovolal.

Ministr vnitra v demisi Martin Pecina Lessyho na základě zastavení trestního stíhání vrátil do služebního poměru, a tím i do funkce policejního prezidenta. Policejním prezidentem je i Lessyho nástupce Martin Červíček, dvojvládí ministr řeší ve správním řízení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video