Zeman: Podpořil jsem vydání Fajáda libanonským úřadům, ne únoscům Čechů | E15.cz

Zeman: Podpořil jsem vydání Fajáda libanonským úřadům, ne únoscům Čechů

Propuštění pěti Čechů v Libanonu je výsledkem dohody o výměně, která předpokládá osvobození Libanonce Alího Fajáda (na snímku ze 14. září 2015) zadržovaného v České republice
Propuštění pěti Čechů v Libanonu je výsledkem dohody o výměně, která předpokládá osvobození Libanonce Alího Fajáda (na snímku ze 14. září 2015) zadržovaného v České republice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Miloš Zeman podpořil vydání Libanonce Alího Fajáda libanonským úřadům, nikoliv únoscům. Zeman to řekl dnes při návštěvě Plzeňského kraje. Dopis od únosců pěti Čechů dostal podle svých slov před několika měsíci. Pokud chtějí Spojené státy žádat o Fajádovo vydání, mají žádat libanonské úřady, řekl prezident.

Zdůraznil, že Fajád není český občan, ale že je libanonský občan a že nebyl vydán teroristům, ale právě libanonským úřadům, „jejichž je mimochodem možná zaměstnanec“. V médiích se už dříve spekulovalo, že Fajád byl za unesené Čechy vyměněn. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění Čechů v Libanonu bylo to, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Jiní členové vlády se k tomu nevyjádřili.

„Já jsem se do této kauzy dostal tak trochu nevinně, protože jsem na Hrad obdržel dopis únosců, už před několika měsíci, a ten obsahoval návrh na výměnu těchto pěti zadržených lidí a Al Fajáda,“ řekl Zeman. Dopis konzultoval s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. „Doporučil jsem, aby se uskutečnilo vydání Al Fajáda nikoliv těmto únoscům, ale libanonským úřadům,“ uvedl prezident. Věc pak 16. prosince konzultoval i s premiérem Bohuslavem Sobotkou se stejným doporučením.

O připravované výměně Zemana podle jeho slov informoval Zaorálek několik dní před uvolněním zajatých Čechů. V souvislosti s tím Zeman ocenil a pochválil Zaorálka. „Stejně tak bych chtěl ocenit ministra spravedlnosti (Roberta) Pelikána, který hájil české národní zájmy a nepodlehl vnějším tlakům,“ řekl Zeman.

Vydání do Spojených států

Ministr spravedlnosti Pelikán minulý týden oznámil, že nevyhoví žádosti USA o vydání Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Fajád a jeho spolupracovníci podle Spojených států chtěli prodat kokain a zbraně vládním agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Americké velvyslanectví rozhodnutí české strany ostře kritizovalo. Uvedlo, že tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě. Premiér Sobotka pak řekl, že český postup byl v souladu se zákony a Američané by to měli respektovat.

Prezident Zeman dnes několikrát zdůraznil, že Fajád nebyl vydán teroristické organizaci, ale oficiálním úřadům. „Spojené státy nedávno uskutečnily výměnu svého vojáka za pět zajatých členů Talibanu, přičemž Taliban je nepochybně teroristická organizace,“ dodal.

Prezident chtěl původně o Fajádovi mluvit až na tiskové konferenci, zřejmě té, která je plánována na závěr jeho návštěvy v Plzeňském kraji ve středu. Při setkání se zastupiteli a osobnostmi kraje nakonec o případu hovořil na dotaz děkana plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Borise Kreuzberga.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video