Zeman: Pracovníky by Česko mohlo získávat v Makedonii | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zeman: Pracovníky by Česko mohlo získávat v Makedonii

Zeman: Pracovníky by Česko mohlo získávat v Makedonii
Miloš Zeman a Ďorge Ivanov
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Prezident Miloš Zeman mluvil s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem o možnosti příchodu pracovníků z Makedonie do České republiky. Česko má na rozdíl od balkánské země, kterou trápí vysoká nezaměstnanost, potíže s nedostatkem pracovní síly. Po setkání hlav obou států na Pražském hradě to řekl Zeman.

Zeman po jednání řekl, že ČR plně podporuje vstup Makedonie do EU a NATO. Poznamenal, že balkánská země je již dnes přirozenou součástí Evropské unie, protože ji brání hlídáním svých hranic, přes kterou vedla balkánská migrační trasa. Připomněl, že ČR do země vysílá své policisty, kteří s ostrahou pomáhají. Ivanov za tuto i další pomoc v souvislosti s migrační krizí poděkoval. Podle Ivanova oba státníci mluvili o převzetí této mise evropskou pohraniční agenturou Frontex a o tom, jaká bude úloha ČR v této misi. Zeman řekl, že setrvání českých policistů v Makedonii i po roce 2018 podporuje.

Prezidenti probrali také ekonomické otázky. Podle Zemana mluvili o možnosti, že by zahraniční pracovní síla do Česka mohla přicházet i z Makedonie.

Romy pobouřily Zemanovy výroky. „Už nás nebaví, jak někteří tvrdí, že nepracujeme,“ říkají

Makedonská republika byla vyhlášena v roce 1991, do té doby byla součástí Jugoslávie. Kvůli sporu s Řeckem oficiálně vystupuje pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Ivanov přicestoval na rozlučkovou návštěvu do Prahy ve středu odpoledne. Ve funkci makedonské hlavy státu skončí příští rok. Ivanov se ještě dnes setká s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). V pátek se sejde s premiérem Andrejem Babišem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!