Zeman se vložil do sporu kolem policie. Do Lán pozval Chovance i Babiše

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: Anna Vackova, E15

Na zámku v Lánech na Kladensku dnes odpoledne začalo jednání prezidenta Miloše Zemana s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), jehož tématem bude reorganizace policie. Plány změn v organizační struktuře policie vyvolaly ostré hádky ve vládní koalici, napětí v policejním sboru a do konfliktu se zapojili i žalobci. Po schůzce s Chovancem prezident přijme ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Zeman řekl, že nejdříve chce vyslechnout názory znesvářených stran a pak se teprve k problému vyjádří. Nehodlá se prý vměšovat do hádek mezi koaličními partnery. Již minulý týden hovořil o chystaných změnách v policejní struktuře s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

Chovanec podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Naopak Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Pokud Chovanec podepíše reorganizaci po úterním jednání Bezpečnostní rady státu, tedy ještě před středečním dohodovacím řízením koalice, měl by ministr vnitra odstoupit, míní Babiš. Současnou vládu ale ANO i přes nynější vzájemné útoky opustit nemíní.