Zeman v Postupimi: Bojím se další světové krize, za každou takovou stojí blbost politiků a bankéřů | E15.cz

Zeman v Postupimi: Bojím se další světové krize, za každou takovou stojí blbost politiků a bankéřů

Prezident Miloš Zeman s braniborským premiérem Dietmarem Woidtkem
Prezident Miloš Zeman s braniborským premiérem Dietmarem Woidtkem
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Řekl to dnes v Berlíně zahraničním investorům s tím, že za každou takovou krizí stojí „blbost politiků a bankéřů“. Konkrétní politiky nejmenoval, ale jasně se postavil proti protekcionismu a clům. Ty nyní prosazuje například americký prezident Donald Trump.

„Mimochodem, mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, protože jakákoliv světová hospodářská krize je způsobena blbostí politiků a blbostí bankéřů,“ řekl Zeman v angličtině zástupcům německých firem, které investují v Česku.

„První lekce jakékoliv seriózní ekonomické učebnice je: vyhněte se protekcionismu, vyhněte se sankcím, vyhněte se clům. Je paradoxní, že řada politiků nečetla ani tuto první lekci,“ poznamenal také český prezident.

Zástupce firem, mezi nimiž byly například společnosti Deutsche Bahn, Škoda Auto, BMW nebo BASF, také vyzval k tomu, aby nadále investovali v Česku. Argumentoval třeba tím, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a jsou v ní stále výrazně nižší platy než ve státech západní Evropy.

Pokud jde o české hospodářství, vyjádřil Zeman přesvědčení, že země potřebuje silnou měnu a také zvýšení úrokových sazeb, které by podpořilo spoření.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video