Zemanova pomsta: rektoři nedostali pozvánku na Hrad | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zemanova pomsta: rektoři nedostali pozvánku na Hrad

Zemanova pomsta: rektoři nedostali pozvánku na Hrad
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek nedostal pozvání na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Vysvětluje si to tím, že druhá největší vysoká škola v zemi neumožnila prezidentu Miloši Zemanovi přednášet při zářijové návštěvě Brna na ekonomicko-správní fakultě. Na Hrad nedostal pozvánku ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Studenti vyzývají ostatní rektory k protestu.

Mluvčí prezidenta Hana Burianová potvrdila, že Bek pozván nebyl, důvody ale nesdělila. „Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta a víc to nebudeme komentovat,“ uvedla Burianová.

Oslav na Hradě se nakonec nezúčastní ani rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, podle mluvčího UK Václava Hájka považuje za velmi nešťastné, že nebyli pozváni všichni rektoři. Hampl, který je také předsedou České konference rektorů, svou neúčast zdůvodnil selektivním pozváním rektorů.

„V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuje za velmi nešťastné,“ uvedl Hájek. Zeman v září navštívil Brno a projevil zájem vystoupit před studenty ekonomie. Bek mu nevyhověl. Vysocí ústavní činitelé jsou podle rektora na univerzitě vždy vítáni, avšak v období volební kampaně musí škola zachovávat politickou neutralitu.

„Současný prezident je čestným předsedou jedné z volebních stran, jež je po něm dokonce pojmenována, a jeho tvář na nás shlíží z volebních billboardů této strany. Jeho vystoupení na půdě univerzity v době volební kampaně by bylo jasným narušením principu politické neutrality univerzity vůči soutěži demokratických stran o přízeň voličů, studentů a zaměstnanců univerzity,“ napsal Bek v textu určeném akademické obci, který zveřejnil na univerzitním portálu. Zeman nakonec v Brně navštívil Fakultu podnikatelskou Vysokého učení technického. Rektor brněnské techniky Karel Rais nyní pozvánku na Hrad dostal, potvrdila mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Zemanův soukromý večírek

Rektor Jihočeské univerzity Grubhoffer v červnu vyjádřil solidaritu s akademikem Martinem Putnou, k jehož jmenování profesorem měl Zeman výhrady. Grubhoffer proto odmítl přijet do Karolina na slavnost jmenování nových profesorů.

„Ne, ne, dosud žádný kurýr z Prahy nedorazil. Loni jsem na Hrad pozván byl a domnívám se, že v minulosti i všichni mí předchůdci,“ řekl serveru Česká pozice.cz Grubhoffer. Vysokoškoláci z brněnského sdružení Studentské jaro vyzvali rektory českých univerzit, aby se oslav 28. října na Pražském hradě neúčastnili. Zeman podle vysokoškoláků porušil tradici a pojímá státnický akt jako svůj soukromý večírek.

Na pondělní předávání státních vyznamenání nejsou poprvé v historii pozváni v kompletním složení bývalí ani nově zvolení zákonodárci. Zeman pozval na Hrad jen předsedy politických stran. Pozvánka však nepřišla například hlavní volební tváři ODS Miroslavě Němcové, které byla donedávna předsedkyní Poslanecké sněmovny.

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili. „V pondělí budu na předávání státních vyznamenání chybět, a to nikoliv z důvodu skutečné či diplomatické chřipky, ale proto, že jsem nebyl jako rektor druhé největší české univerzity pozván,“ uvedl Bek.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!