Zemřel Miroslav Štěpán, negativní ikona listopadové revoluce | E15.cz

Zemřel Miroslav Štěpán, negativní ikona listopadové revoluce

Ve věku nedožitých 69 let zemřel 23. března bývalý člen ÚV KSČ Miroslav Štěpán (na snímku ze 14. listopadu 2013 je při křtu svojí knihy "Můj život v sametu aneb zrada přišla z Kremlu"). Uvedl to server novinky.cz, kterému to potvrdil Štěpánův bývalý spolupracovník.
Ve věku nedožitých 69 let zemřel 23. března bývalý člen ÚV KSČ Miroslav Štěpán (na snímku ze 14. listopadu 2013 je při křtu svojí knihy "Můj život v sametu aneb zrada přišla z Kremlu"). Uvedl to server novinky.cz, kterému to potvrdil Štěpánův bývalý spolupracovník.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve věku nedožitých 69 let dnes po krátké těžké nemoci zemřel bývalý člen ÚV KSČ a vedoucí tajemník pražské KSČ Miroslav Štěpán. Informaci potvrdil zdroj blízký rodině s tím, že Štěpán byl začátkem roku hospitalizován a zhruba před dvěma týdny propuštěn.

Dlouholetý komunistický funkcionář se v roce 1988 stal členem Ústředního výboru Komunistické strany Československa a členem předsednictva ÚV KSČ. Při listopadové revoluci v roce 1989 se nechvalně proslavil projevem v pražské továrně ČKD, kde označil demonstranty za děti a po pobouření dělníků musel projev předčasně ukončit.

Koncem listopadu 1989 musel Štěpán rezignovat na své funkce, začátkem prosince pak i na poslanecký mandát ve Federálním shromáždění. V roce 1990 byl pak odsouzen ke dvěma a půl letům vězení za to, že dal v říjnu 1988 pokyn použít proti účastníkům protirežimní demonstrace vodní děla a granáty se slzným plynem. Po odpykání poloviny trestu byl propuštěn.

Štěpán se pak dál věnoval politice, s Komunistickou stranou Čech a Moravy se ale rozešel. Založil vlastní komunistickou stranu. Neúspěšně kandidoval do Senátu. Věnoval se i podnikání a snažil se i psát. Vyšla mu knížka Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu či Zpověď vězně sametové revoluce.

Místopředseda KSČM: Štěpán se stal negativním symbolem konce minulého režimu

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se Štěpán stal negativním symbolem konce minulého režimu. „Několikrát se snažil vrátit, nadvakrát se snažil vstoupit do KSČM, ale naše cesty se rozešly. Setrval na určitých východiscích, která nejsou východisky KSČM. Jeho strana nikdy nezískala popularitu. Měla sice podobný název, ale odlišný program,“ řekl ČTK Dolejš. Podle něj si každý člověk po své smrti zaslouží určitou pietu a pozůstalí soustrast.

Oslovení politici se ke Štěpánovu úmrtí většinou nevyjadřovali, někteří pak na dotaz ani nereagovali. „Já se nebudu vyjadřovat,“ řekla poslankyně KSČM Marta Semelová, která patří ve své straně k tvrdšímu jádru. „Tento pán mi nestojí za žádný komentář,“ sdělil bývalý disident, diplomat a člen někdejší vlády Alexandr Vondra (ODS). „Ani se k úmrtí Miroslava Štěpána vyjadřovat nemusím,“ uvedl bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů a nynější ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Omezím se pouze na to, že o mrtvých jen dobře,“ řekl lobbista Miroslav Šlouf, jenž byl před listopadem 1989 funkcionářem Socialistického svazu mládeže stejně jako Štěpán.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video