Kupte si ForMen
Kupte si aktuální vydání FORMEN
Klasická lněná košile je naprosto zásadní letní oděv

Klasická lněná košile je naprosto zásadní letní oděv

L

Lněné košile jsou pro pánský šatník to, co je Enya pro hudbu. Nezničitelná klasika, která nikdy nepodléhá trendům, nepotřebuje svěží cesty, jak být vidět a asi se nenajde člověk, který by ten chladicí a uklidňující efekt na lidskou duši neměl rád. 

Proč si pořídit lněnou košili? 

Jak zmíněno výše, len má chladivý efekt. Pro skutečně horké dny nenajdete nic lepšího - a to bereme v úvahu i bílá trika. Bavlna je totiž mnohem hřejivější. Pro horké dny vyhrávala po léta nad košilemi polo trika, a můžete vinit Elvise. Nicméně košile bude vždy působit více smart a nonšalantněji. Len má jednu hroznou vlastnost a to je fakt, že se pomačká, i když se na něj jen špatně podíváte. Budete ho žehlit tři hodiny, obléknete a jen při zavazování bot si pomačkáte rukávy.

V závěru ale bude působit i pomačkaná volnější košile z krásného lnu lépe, než kdyby byla vyžehlená jak košile fraková.

Lněná košileLněná košileAutor: Pinterest

Na co si dát pozor při výběru? 

Pravý len je na omak specifický, ale je pravděpodobné, že pokud to neděláte každý den, asi jej nepoznáte. Nicméně, podívejte se na štítek. Aby se výrobci lehce zbavili mačkavosti, vytvářejí často směs bavlny a lnu. Mačkavost je lepší, ale ten tam je chladivý efekt. A především, je téměř nemožné tuto směr recyklovat. Takový šílený ekvivalent igelitového sáčku.

Největší výhodou lněných košil je již zmíněný nonšalantní look. K chinos nebo ještě lépe - lněným kalhotám - vám vznikne vrchol letní elegance a klasiky. I na letní svatbu můžete jít kompletně ve lnu. Lněný oblek je sice kapitola sama o sobě, ale má stejný efekt, jako košile.

Co se bot týče, pro elegantnější momenty a zmíněné chinos stačí obout mokasíny. K šortkám můžete klidně obout bílé tenisky a máte casual kombinaci, která není vandrácká.

Související články
Sladký automobil: Nizozemští studenti sestrojili auto z cukrové řepy a lnu
Každý rok sestaví vývojáři z Technické univerzity Eindhoven minimálně jeden inovativní vůz. V minulosti zaujali například projektem Stella, v rámci kterého vytvořili prototyp vozidla jezdícího kompletně na solární energii. Letos přišel tým čítající 21 studentů s další novinkou. Tou je první biologicky rozložitelné auto na světě. Vše (kromě čtveřice kol a systému zavěšení) je totiž vyrobeno z rostlinných materiálů, jakými jsou cukrová řepa či len.
OBRAZEM: Komik Jay Leno sbírá auta jako jiný angličáky
Auta byla vždy předmětem závisti, kdo si u nás před revolucí pořídil lepší vůz, nebo auta obměňoval častěji než jednou za deset let, dostal se zaručeně do řečí. Vnímání automobilu v Americe bylo a stále je odlišné, ale i v americké automobilové kultuře je výjimkou vozový park, jaký vybudovala vášeň komika a moderátora Jaye Lena. Ten může auta střídat jako kravaty, přesněji – jako ne tak ledajaké kravaty. Leno jezdí provětrat cenné veterány, současné sporťáky, ale i stroje z hluboké historie.