Akcie oslavují, dluhopisy varují: Co napovídá tržní schizofrenie?
Vítejte u nového vydání Investičního newsletteru e15. Letní měsíce sice tradičně patří okurkové sezoně, ale geopolitika letos nenechává trhy vydechnout. O tom jsme se sami přesvědčili minulý týden, kdy prezident Trump odložil deadline moratoria zvýšených celních tarifů z 9. července na 1. srpna a následně oznámil, že plánuje uvalit 35procentní cla na kanadský import. O novinky ze světa finančních trhů tak není nouze. V dnešním vydání se proto podíváme, jak trhy reagují na rostoucí rizika kolem obchodních válek a proč mezi akciemi a dluhopisy vzniká čím dál výraznější rozpor. Nechybí ani pohled na rekordní výkonnost bitcoinu, stříbra a technologických gigantů. Doufám, že vás tento díl bude bavit, a přeji příjemné čtení.
V tomto vydání se dozvíte ✅
- Bitcoin a mnoho dalších na nových maximech
- Je aktuální tržní nálada obhajitelná?
- Legenda kvantitativních financí
Stručně 📻
All time highs everywhere…
Minulý týden přinesl na globálních trzích vlnu rekordů, které odrážejí silnou investiční důvěru napříč jednotlivými třídami aktiv. Bitcoin poprvé překonal hranici 119 tisíc dolarů, tažen rostoucí institucionální poptávkou, výraznými přílivy kapitálu do ETF a příznivým politickým klimatem v USA – kde se kryptoměny těší otevřené podpoře ze strany Trumpovy kampaně.
Snad ještě výraznějšího úspěchu dosáhla i Nvidia, jejíž akcie se díky rostoucím očekáváním kolem umělé inteligence a poptávce po výkonných čipech vyšplhaly na tržní hodnotu přes 4 biliony dolarů, a Nvidia se tak stala nejhodnotnější společností na světě.
Vzestup zaznamenaly také drahé kovy, když investoři v reakci na geopolitická rizika a přetrvávající inflační obavy hledali bezpečné přístavy – stříbro v pátek vzrostlo o 3,7 procentních bodů, a dostalo se tak poprvé po téměř 14 letech na úrovně převyšující 38 dolarů za unci.
Silný týden završil německý index DAX, podpořený solidními makrodaty a stabilním růstem firem v eurozóně. Společným jmenovatelem všech těchto pohybů je kombinace technologického optimismu a pokračující důvěry investorů, která zatím přehlušuje opatrnost.
Téma týdne 🗞️
Letní klid – podzimní bouře? Trhy ignorují varovné signály
Když se během červencového rozhovoru Jamie Dimon, CEO investiční banky JPMorgan Chase, nechal slyšet, že „investoři si příliš rychle zvykají na rizika, která by je ještě před rokem děsila“, nebyla to jen obvyklá opatrná poznámka z Wall Street. Spíše vystihl pocit, který visí ve vzduchu: trhy hrají na růst, zatímco realita kolem je čím dál rozporuplnější.
Na jednu stranu jsou akciové indexy na historických maximech, kde se do cen promítá euforie kolem AI, očekávání měkkého přistání a možná i trochu FOMO efekt. Na straně druhé se ovšem děje cosi zvláštního: výnosy amerických dluhopisů dlouhých splatností neklesají, poptávka po bezpečných aktivech roste a kreditní spready se přestaly zužovat. Podle Financial Times tak vzniká „tržní schizofrenie“ – stav, kdy akcie a dluhopisy vyprávějí úplně jiné příběhy.
Přihlaste se k odběru newsletterů na e15
Chcete pokračovat ve čtení tohoto nebo dalších newsletterů z tvorby e15. Přihlaste se k jejich odběru a budete je pravidelně dostávat do své e-mailové schránky. Čtete newslettery raději u nás na webu? Zaregistrujte se prosím níže.
Dimon přitom není jediný, kdo varuje. Řada dalších tržních lídrů, včetně šéfů Citi a Goldman Sachs, upozorňuje, že investoři přestali adekvátně oceňovat rizika – od geopolitického napětí přes eskalující obchodní války až po strukturální zadlužení. A právě tato necitlivost k riziku bývá podle historických dat předzvěstí korekcí.
Letní měsíce jsou tradičně obdobím nižší likvidity a menšího zájmu o fundamenty. To ale zároveň znamená, že trhy jsou zranitelnější vůči „časované volatilitě“ – tedy náhlým výkyvům vyvolaným malým spouštěčem.
Zatímco akcie dál oslavují, trh státních dluhopisů vysílá varování. Na rozdíl od akcií méně podléhá krátkodobým narativům a více reflektuje makro realitu – která nynější risk-on náladu zcela nepodporuje. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů zůstávají vysoko nad 4 % i přesto, že trhy očekávají snižování sazeb. Spolu s výnosy desetiletých dluhopisů roste i cena zlata, což potvrzuje obezřetnost investorů a silnou poptávku po bezpečných aktivech.
V tomto napjatém prostředí je proto klíčové, aby investoři nepodléhali pouze euforii a krátkodobým trendům, ale věnovali pozornost i signálům z dluhopisových trhů a širší makroekonomické realitě.
Co by vám nemělo uniknout 🚨
Fond Vesa Equity Investment Daniela Křetínského a Patrika Tkáče prodal 1,63 milionu akcií Foot Lockeru za více než 40 milionů dolarů, přesto stále drží téměř 9 procent firmy. Prodej souvisí s plánovanou fúzí Foot Lockeru a Dick’s Sporting Goods, jejíž oznámení vedlo k výraznému růstu ceny akcií, a to i přes pokles tržeb a ztrátu vykázanou v prvním čtvrtletí letošního roku. Zda byl odprodej unáhlený či součástí dlouhodobé strategie, se dozvíte na webu e15.
Globální centrální banky dosud neprovedly zásadní zpřísnění regulace největších hedgeových fondů, které díky vysokému pákovému efektu a rozsáhlému využití derivátů výrazně ovlivňují trhy s vládními dluhopisy a představují systémové riziko pro finanční stabilitu. Odborníci proto volají po zvýšené transparentnosti, zavedení limitů pákového efektu a intenzivnější mezinárodní spolupráci. Jak na to reagují samotní správci hedgeových fondů? Dočtete se na Bloomberg.
Osobnost týdne 👑
James Harris Simons byl americký matematik, kryptograf a investiční manažer, který zásadně změnil svět financí svým vědeckým přístupem k investování. V roce 1982 založil hedgeový fond Renaissance Technologies, jehož vlajkový fond Medallion dosahoval mezi lety 1988 až 2018 průměrného čistého ročního výnosu 39,2 %, což má od průměrnosti daleko, jelikož výnosy ostatních hedgeových fondů se pohybovaly okolo 20 %. Na rozdíl od tradičních investorů najímal Simons převážně matematiky a vědce, kteří pomocí rozsáhlých dat a algoritmů dokázali odhalit tržní nerovnováhy, a tím odstartoval technologickou revoluci na Wall Street. Kromě investic byl také významným vědcem, přispěl k teorii strun a spoluformuloval Chern-Simonsovu teorii, která má uplatnění v teoretické fyzice. Jeho legendární odkaz spojuje brilantní matematiku s inovativním investičním přístupem v oblasti vědy a vzdělání.
Graf týdne 📊
Nvidia se v létě 2025 veze na vlně obnoveného růstového optimismu, kdy tržní nálada přešla z defenzivní opatrnosti do otevřeného „risk-on“ režimu. Očekávané snižování sazeb centrálních bank, silné výsledky velkých technologických firem a přetrvávající hype kolem AI vedou investory zpět k růstovým titulům – a Nvidia jako lídr čipové infrastruktury těží naplno. Její akcie se drží poblíž historických maxim, protože trh jí přisuzuje nejen klíčovou roli v AI ekosystému, ale i schopnost reálně monetizovat tuto technologii, což z ní činí jednoho z hlavních tahounů současné akciové rally. Jak však říká hlavní téma týdne, otázkou je, zda investoři správně reflektují rizika. Volatilita nejhodnotnějšího titulu na světě nenapovídá tomu, že by investory opouštěl optimismus.
Zdroj: TradingView
Budu moc rád, když mi na e-mail martin.ceska@cncenter.cz dáte vědět, jak vás newsletter (ne)baví, a zároveň ocením i tipy na témata, o kterých byste si chtěli v newsletteru pravidelně číst. Děkuju a přeji hezký den!
Martin Češka