Spotřeba brzdí, cla bolí: Americké firmy čeká ziskový útlum
Tento týden začíná v USA hlavní část výsledkové sezony za druhé čtvrtletí. Konsensuální očekávání analytiků je velmi nízké, když by firmy z indexu S&P 500 měly v průměru reportovat ani ne pětiprocentní růst zisku při čtyřprocentním růstu tržeb. To by bylo nejméně za poslední rok a půl a u zisků propad z dvojciferného tempa růstu v předchozích dvou kvartálech.
Hlavními tahouny zpomalení mají být sektory zbytného i nezbytného spotřebního zboží, kde by tlak na marže měl poslat ziskovost do až pětiprocentního propadu při růstu tržeb jen o dvě procenta.
Kromě toho bude na ziskovost tlačit sektor energetiky při meziročně o pětinu nižších cenách ropy. Tahounem růstu by naopak měl zůstat sektor IT, a především polovodičů se skoro třicetiprocentním růstem zisku při růstu tržeb přes dvanáct procent. Další sektor se slušným očekávaným růstem tržeb i zisku jsou telekomunikace (tam patří i firmy jako Meta, Alphabet, Netflix či Uber). Od zbylých sektorů se čeká jen slabý růst.
Shrnuto a podtrženo: analytici čekají slabou americkou spotřebitelskou poptávku a negativní vliv celní války na marže. To mírně převažuje pokračující rychlý růst umělé inteligence díky velkému podílu firem z IT sektoru na celkovém indexu. Aktuální vývoj trhu pak ukazuje důvěru investorů, že zpomalení bude jen dočasné a firmy výrazně překonají odhady.
Hlavní americký index se i přes nedořešenou celní válku dostal na historická maxima a jeho ocenění se s 22násobkem čekané letošní ziskovosti také vrátilo na nedávná maxima. Růstu ocenění přispívá i očekávání, že vzedmutí inflace kvůli clům bude dočasné a Fed začne brzy cyklus snižování sazeb. Krátkodobě si lze vsadit na lepší reportovaná čísla, když jsou očekávání posazena velmi nízko.
Podle například čísel Micronu to nevypadá ani na negativní překvapení v IT – ba právě naopak. Na druhou stranu ex-IT výsledky by měly ukázat negativní dopad cel a riziko zhoršení celní války či perzistentní inflace trh zjevně opomíjí.