Cestování do zahraničí: Kam můžete vyrazit? (INFOGRAFIKA) | E15.cz

INFOGRAFIKA: Čechům se kvůli Slovinsku komplikuje cesta na Jadran. Baltské země vyžadují karanténu

fry, vku, vaj

Slovinsko začíná od 4. července vyžadovat po turistech z České republiky negativní test na koronavirus. Česko ze seznamu bezpečných zemí vyřadily také dvě z pobaltských republik - Lotyšsko a Estonsko. Po příjezdu do těchto zemí musí Češi absolvovat povinnou 14denní karanténu, negativní test na COVID-19 nestačí. V Litvě se karanténa zatím jen doporučuje.  Režim na hranicích všech zemí světa znázorňuje interaktivní mapa světa, kterou web E15.cz vytvořil na základě informací ministerstva zahraničí.

Povinnost prokazovat se negativním testem na koronavirus ve Slovinsku neplatí v případě, že zemí Češi jen projíždějí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček ale upozornil, že cestu mohou zkomplikovat policejní kontroly, dopravní komplikace mohou vzniknout i na slovinsko-chorvatské hranici. Českým turistům doporučil, aby v případě cesty přes Slovinsko uskutečnili přejezd co nejrychleji.

Kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru vstup Čechů na své území omezí také Lotyšsko a Estonsko. Zatímco Lotyši vyžadují povinnou čtrnáctidenní karanténu Čechů po příjezdu do země už od pátečního odpoledne (3. července), Estonci tuto povinnost zavedou až od příštího pondělí (7. července). Karanténu u obou pobaltských republik není možné nahradit negativním testem na nemoc COVID-19. V Litvě se karanténa zatím jen doporučuje.       

Česko uplatňuje takzvaný semafor, kdy hodnotí státy podle míry rizika nákazy koronavirem. Pouze u zemí s vysokým rizikem musejí Češi při návratu dokládat negativní test, nebo jít do 14denní karantény. V kategorii vysoce rizikových států zůstává ze zemí Evropské unie pouze Švédsko. 

Vládní „semafor“ je seznam „zemí bezpečných pro cestování“ rozdělený do tří kategorií (nízké, střední a vysoké riziko nákazy). „Semafor“ spadá pod správu ministerstva zdravotnictví a je pravidelně aktualizován podle vývoje v jednotlivých státech.

V případě, že státy omezují vstup na své území, cestování se bude řídit podmínkami druhé strany. Ty jsou tak pro plánování dovolené stěžejní, a právě přehled takových podmínek přináší interaktivní mapa níže.

Jak je to v praxi

Počet zemí, kam lze bez problému vycestovat, může být proto menší, než naznačuje vládou zveřejněný "semafor". Ten sám o sobě neznázorňuje, jak přísný režim panuje na hranicích ostatních zemí světa. Z hlediska vycestování je ale právě taková informace klíčová.

Cestovní mapa světa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat (pozn.: infografika se nezobrazuje v mobilní aplikaci E15). Zdrojem infomací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností nad momentální situací doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států světa cestovat. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami. Například na nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥.

Cestování mimo EU

O problematice cestování mimo země EU se stále diskutuje. Podle evropských ministrů by mělo být přijato jednotné stanovisko na celoevropské úrovni. 

Uvolnění cestování se tak zatím týká zemí EU, Švýcarska, Norska a Islandu. Vnější hranice unie zůstávají uzavřené, členské státy se ale shodly, že by se s jejich postupným otevíráním pro země, v nichž je dobrá epidemiologická situace, mohlo začít v červenci.

Pronajímatelé chat a chalup přišli o desetitisíce. Na léto již ale mají plno

Kam (ne)můžeme cestovat?

Slovensko

Cestovat lze bez omezení.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Německo

Cestování bez omezení.

Rakousko

Cestování bez omezení.

Polsko

Od 29. června bez omezení.

Konec roušek. Lidé je mohou od 1. července odložit i uvnitř

Řecko

Bez omezení. Při vstupu do země mohou být turisté podrobeni namátkovým testem na COVID-19. Od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do místních turistických destinací.

Chorvatsko

Při příjezdu musíte pouze vyplnit formulář, kde uvedete osobní údaje a zodpovíte několik dotazů ohledně COVID-19. Žádný test není potřeba. RegioJet připravil i přímé vlakové spojení.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Bulharsko

Není třeba se prokázat negativním testem na COVID-19 ani podstupovat karanténu. Turismus je povolen, na letišti jsou pasažéři kontrolováni pomocí termokamer.

Maďarsko

Bez omezení

Kypr 

Od 20. 6. 2020 není pro české občany stanovena povinnost překládat negativní test na COVID-19

Slovinsko

Země 3. 7. 2020 změnila epidemiologické hodnocení České republiky, Chorvatska a Francie. Tyto země vyjmula ze zeleného seznamu bezpečných zemí. Slovinská agentura STA informovala, že tyto státy budou od sobotní půlnoci ve Slovinsku mezi zeměmi, jejichž občané budou muset do 14denní karantény, pokud se neprokážou doklady o pobytu. Více informací čtěte zde >>>

Španělsko

Pro české občany bez omezení.

Lotyšsko

Lotyšsko v pátek 3. 7. 2020 změnilo epidemiologické hodnocení České republiky, kterou vyjmulo ze seznamu bezpečných zemí. Lotyši od tohoto data vyžadují, aby Češi po příjezdu do země absolvovali 14denní karanténu. 

Estonsko

Od pondělí 6. 7. 2020 musí Češi, kteří přicestovali do Estonska do povinné karantény. Nevyhnou se jí ani v případě negativního testu na koronavirus.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Imunita proti onemocnění Covid-19. Získají ji vyléčení pacienti, tvrdí nová americká studie
Šéf Českých drah Nebeský: Účet bude ještě velký
Svět se vrátí do normálu až s funkční vakcínou, do té doby bude stát, soudí Gates

Autor: fry, vku, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!